Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Ondřejově jednají evropští vědci o výzkumu exoplanet

Věda

  6:58
PRAHA - V astronomickém středisku ve středočeském Ondřejově jednají vědci z Německa, Česka, Slovenska a Rakouska o nejmodernějším výzkumu exoplanet, tedy těch, které nepatří do Sluneční soustavy.

Ilustrace planety Kepler-452b. foto: Reuters

„Ve středu a ve čtvrtek zde uspořádají i workshop o budoucnosti a rozvoji Perkova dalekohledu - největšího dalekohledu v České republice s průměrem zrcadlového objektivu dva metry,“ informoval mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Olomoučtí vědci vyvinuli nejmenší kovové magnety na světě

„Ondřejovský dvoumetr“, jak se Perkovu dalekohledu říká, byl do provozu v ondřejovské observatoři uveden v roce 1967. Pracuje s ohniskovou vzdáleností 64 metrů, hmotnost jeho otáčivých částí je 80 tun.

Astronomický ústav chce podle Suchana v rámci konference navázat spolupráci s observatoří v německém Tautenburgu. „Jeden z programů, který bychom mohli společně dělat, jsou exoplanety. Jde o to, že budeme schopni potvrdit nové kandidáty na exoplanety a říct, ano, je to planeta. Právě dvoumetrové dalekohledy jsou pro toto velice důležité, protože máme náš pozorovací čas, takže nemusíme s nikým soutěžit,“ dodal pořadatel setkání Petr Kabáth.

Proxima b

Nedávno jiní astronomové doslova „za humny“ Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země. Planeta obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně a mohla by na ní být tekutá voda. Využili k tomu dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Planeta Proxima b, o kterou jde, je podle vědců pravděpodobně kamenným tělesem a na jejím povrchu mohou panovat podmínky vhodné pro přítomnost kapalné vody. Teoreticky je tudíž nejbližším adeptem na existenci života mimo Sluneční soustavu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!