Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Ostravě uhynula hrošice Róza, nejdéle chované zvíře v zoo

Magazín

  14:15
OSTRAVA - V ostravské zoologické zahradě uhynula ve středu samice hrocha obojživelného Róza, která byla prvním chovaným hrochem v zahradě a zároveň vůbec nejdéle chovaným zvířetem.
Hroch - ilustrační foto.

Hroch - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Samice s největší pravděpodobností uhynula stářím, její orgány však přesto byly zaslány k pitvě, řekl dnes ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

Hrošice se dožila 48 let a v Evropě patřila mezi nejstarší žijící hrochy.

"V přírodě by se s největší pravděpodobností takovéhoto věku vůbec nedožila," podotkl Derlich.

Vytáhnout mrtvou samici z bazénu nebylo jednoduché. Pomoci musel traktor a na automobil ji musel naložit jeřáb. Tělo hrošice bylo převezeno k preparátorovi.

Ještě není zcela jasné, zda se preparovaná hrošice vrátí do ostravské zoo.

V úvahu připadá také krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku, jejíž součástí je už nyní sbírka kosterních pozůstatků či lebek.

Róza se narodila 20. června 1961 v Mnichově, odkud odešla 22. května 1966 do Dvora Králové nad Labem. Do Zoo Ostrava pak přijela 16. listopadu 1967, kdy se v zoo s chovem hrochů započalo.

"Během svého života odchovala osm mláďat, poslední v roce 1991. Stala se také několikanásobnou babičkou a prababičkou. V naší zoo po ní zůstává dcera Katka a vnuk Hugo a dále pak samec Honza, který byl Róziným druhem," podotkl mluvčí. Právě samec Honza je nyní "služebně nejstarším" obyvatelem zoo, k dalším pamětníkům historie zoo patří ještě samice nosorožce tuponosého.

Nejstarším hrochem vůbec byla podle Derlicha Rózina matka Tanga, která se dožila 61 let. Nejstarším žijícím hrochem v Evropě je nyní dvaapadesátiletá samice chovaná v zoo v Kaliningradu.

Autor: