Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Singapuru otevřeli první školu pro mořské panny. Učí se dýchat i plavat

USA

  6:00
SINGAPUR - „Jsme tu všichni výstřední,“ říká Syrena. Sedí na okraji bazénu a ploutví při tom čeří vodu. Její studentky pod vodou nacvičují dýchání. Syrena, jinak vystupující pod uměleckým jménem Cara Nicole Neo, je zakladatelkou singapurské školy pro mořské panny, píše CNN.

Syrena založila první školu pro mořské panny. foto: Reprofoto

Hodina začíná teorií na suchu, ocas přichází na řadu později, během praktické části. Lekce se účastní tři studentky, šestadvacetiletá teoretička umění, stejně stará specialistka na forenzní vědy a třiadvacetiletá studentka sociologie.

V souladu s krédem školy, které hovoří o přátelství, zřeknutí se zatrpklosti a rivality, je prý vnitřní síla mořské panny stejně důležitá jako výkon v bazénu. Vzhledem k tomu, že škola nemá žádnou formální akreditaci, Syrena si sama vytvořila čtyřstupňový učební plán. Bronzový je pro začátečníky, následuje stříbrný, zlatý a nakonec platinový, během nějž studenti trénují podvodní choreografie.

První zmínky ze starší doby kamenné

Mořské panny, napůl ženy a napůl ryby, fascinují lidstvo odjakživa. „Tyto magické ženské postavy se poprvé objevily v jeskynních malbách ve starší době kamenné, tedy asi před 30 tisíci lety, kdy se moderní člověk pravděpodobně začal plavit po moři,“ uvedl americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) v oficiálním prohlášení, kterým v roce 2013 popřel existenci mořských panen.

Mořské panny neexistují, potvrdili oficiálně američtí vědci

Dokument zveřejnil NOAA poté, co stanice Animal Planet odvysílala pořad Mermaids: The Body Found (Mořské panny: tělo nalezeno). V něm tvrdila, že byly objeveny důkazy o existenci těchto bájných bytostí. Později se ukázalo, že seriózně se tvářící dokument s rekordní sledovaností byla mystifikace.

„Domovem“ mořských panen v USA je v posledních 70 letech zábavní park Weeki Wachee Springs na Floridě. Mořské panny zde vystupují sedm dní v týdnu, každý den v roce. „Máme mnoho uchazeček o tuto práci, ale jen málo z nich to zvládne,“ řekl manažer parku pro vztahy s veřejností John Athanason. Z 50 kandidátek v posledním konkurzu byly přijaty jen dvě - a ty to vzdaly po prvním týdnu tréninku.

Nebezpečí: studená voda i želvy

„Když mořské panny skočí do vody, ta je studená, má po celý rok asi 22 stupňů,“ vysvětlil Athanason. „Pod nimi je navíc skoro půl miliardy litrů vody vyvěrající z pramene, proudy mají rychlost osm kilometrů v hodině.“ A pak jsou zde želvy, které mohou umělkyně kousnout, a ryby. Mořské panny navíc dost cestují a vystupují v televizních pořadech. „Je to těžké,“ říká Athanason. Singapurská škola pro mořské panny je podle něj skvělá myšlenka.

Ploutve pro mořské panny si vedení zábavního parku nechává dovézt z Německa. Jsou téměř stejné jako ty potápěčské, jen samozřejmě drží obě nohy u sebe a veškerý pohyb musí vycházet z pasu. „Musíte myslet na to, že nemůžete ohýbat kolena, pohybovat se nesprávnou částí těla. To je ta nejtěžší věc, „ uvedla „mořská panna“ Natalie, která se sama označuje za průměrnou plavkyni. Ve skupině je dokonce i jeden „mořský mládenec“.

Autor: