Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Sydney přistál dvojplošník dobrodružné následovnice legendární letkyně

Magazín

  7:00
SYDNEY - Britská letkyně Tracey Curtisová-Taylorová v sobotu se svým dvojplošníkem s otevřenou pilotní kabinou přeletěla záliv u australského velkoměsta Sydney a přistála na místním mezinárodním letišti. Završila tak svou tři měsíce dlouhou leteckou pouť z Anglie na pátý kontinent, kterou chtěla uctít průkopníky letectví.

Tracey Curtis-Taylorová pózuje před svým strojem foto: ČTK

Třiapadesátiletá pilotka odstartovala z Farnborough 1. října, aby se vydala ve stopách legendární letkyně Amy Johnsonové. Ta se v roce 1930 stala první ženou, která podnikla sólový let mezi Británií a Austrálií.

„Potřebuji se napít,“ řekla novinářům Curtisová-Taylorová, když vystupovala ze svého letounu Boeing Stearman z roku 1942 a pozdvihla číši šampaňského. Poznamenala, že si užila nejlepšího výhledu na nejúchvatnější scenérie na světě, ale jen velice málo lidí létá podobným způsobem.

Pilotka ve zrenovovaném letounu, pokřtěném „Spirit of Artemis“, v jehož kokpitu si užila vodní tříště i motorových spalin, překonala vzdálenost 22 tisíc kilometrů na trase vedoucí přes 23 zemí.

Na moderních letištích mnohdy nebyl potřebný typ leteckého benzínu okamžitě k dostání, a tak musela spoléhat na podpůrný letoun, který ji následoval.

„Když se do něčeho takového pustíte, tak musíte být naprosto soběstační. Museli jsme udělat nějakých 54 zastávek, a to zabere čas,“ řekla agentuře Reuters.

Cesta kolem světa

Musela prosit o palivo u australských domorodců po nouzovém přistání, anebo celý den seškrabovala sůl z vrtule po létání nad mořem okolo ostrova Timor. Ve světě zpřísněné letecké bezpečnosti, zejména po pařížských atentátech z 13. listopadu a říjnovém výbuchu ruského letounu nad poloostrovem Sinaj, také čelila ostražitosti mnoha úředních představitelů.

Špatné počasí ji zdrželo po několik dnů v Rumunsku a také musela obletět válčící Sýrii. Dočkala se i královského přivítání a vzala na vyhlídkový let saúdskou princeznu. V Jordánsku byly dívky, znevýhodněné tamní společností, nadšeny její odvahou pustit se v jejím věku do takového podniku.

Bylo to hodně jiné oproti letu Johnsonové z roku 1930, kdy se většina jejích zastávek nacházela v britském impériu, ale červený koberec pro ni skoro nikde nerozbalovali. Legendární letkyni bylo tehdy jen 26 let a její let skončil v Darwinu, kde její následnice přistála 1. ledna.

Tento týden uplynulo 75 let od smrti Johnsonové, která zahynula jako sedmatřicetiletá při letecké nehodě v Anglii za druhé světové války.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!