Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

V Tokiu učí děti robotka Saya

Magazín

  14:57
TOKIO - Žáci japonské základní školy se mohou pochlubit jednou zvláštností. Vyučuje je totiž robot-učitelka pojmenovaný Saya. Jeden ze školáků ji označil za "hezkou", jiný prohlásil, že je "trošičku děsivá, ale zábavná". Další dodal, že nemohl uvěřit, že ho učí robotka.

Robot-učitelka pojmenovaný Saya se stal hned v první den vyučování mezi žáky velkým hitem. foto: ČTK

Robotická učitelka nejprve vyvolala každé dítě jménem a pak žákům zadala úkol z učebnice. Pilotní projekt se uskutečnil na základní škole Kudan v Tokiu, píše australský zpravodajský server news.com.au.

"Saya děti vůbec nevyvedla z míry," konstatoval profesor Hiroši Kobajaši z Tokijské vědecké univerzity, který na vývoji robota pracoval 15 let.

"Nedívají se na ni jako na humanoida ale jako na člověka. Měly radost a byly překvapeny, že byla schopná vyvolávat je jménem. Chovaly se k Saye jako ke skutečné učitelce." Sayaina ocelová lebka je potažena vrstvou kvalitního jemného latexu. Pod ní se skrývá soustava 18 motorků, které fungují jako mimické svaly, jež jsou s to vykouzlit jí na tváři emotivní výrazy včetně překvapení, strachu, nelibosti, hněvu, štěstí a smutku.

Robot-učitelka pojmenovaný Saya se stal hned v první den vyučování mezi žáky velkým hitem.

Robotka umí mluvit, potenciálně v jakémkoli jazyce, hýbat hlavou a reagovat na otázky. Zná asi 300 slovních spojení, má zásobu 700 slov, a je naprogramovaná tak, aby reagovala na slova a otázky.

Plánuje se, že první robotické učitelky budou vyzkoušeny v několika třídách, kde je budou řídit "učitelky-dohlížitelky" z kontrolního centra.

Jeden takovýto robot přijde v přepočtu skoro na tři čtvrtě milionu korun. Odborníci tvrdí, že jsou to první ekonomicky životaschopní roboti, a náklady na jejich zhotovení by se prý měly vrátit do několika let.

"Cílem je vyvinout něco užitečného pro společnost a lidi, co by se uplatnilo v každodenním životě. Učitelka je perfektní využití pro robota," říká profesor Kobajaši. Saya vznikla v roce 2004, aby pracovala v recepcích.

Autoři: ,
Témata: Tokio, robot, YouTube

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...