Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vánoce od normalizace po současnost. Radost z tepláků či mýdla střídá esemeska

Magazín

  6:06
Během posledních čtyřiceti let měl v Česku Ježíšek konkurenci nejprve v dědovi Mrázovi a posléze Santa Clausovi. Co se ještě změnilo? A jak se doba projevila na vánočních zvycích známých osobností z oblasti kultury a sportu?
Rozbalování dárků - ilustrační foto.

Rozbalování dárků - ilustrační foto. foto: Shutterstock

70.: léta – hitem mýdlo Jaro
Vánoční atmosféru poznamenalo přituhnutí režimu po roce ‘68. Přesto někteří pamětníci připomínají Vánoce jako jedinou možnost vystoupit z normalizační šedi.

Běžné obchody zely prázdnotou a tuzexové zboží bylo dostupné jen hrstce vyvolených. „Zboží se tehdy nechodilo kupovat, ale shánět. Ze sehnaného byla ale větší radost než z koupeného,“ vzpomíná František Matyáš. Další pamětnice zmiňuje teplákové soupravy, které mohla po měsících shánění nadělit pod stromeček svým dětem.

Místo koled o narození Ježíše byly slyšet vánoční písničky Karla Gotta nebo Hany Zagorové. Podle historika Petra Koury vystihuje ducha doby tehdy populární song Vánoce, Vánoce přicházejí – poklidné rozjímání má nahradit nevázané veselí.
Vánoční stromky zdobí elektrické žárovičky v podobě svíček, šišek nebo lucerniček. Vedle kupovaných ozdob se používají doma vyráběné řetězy z papíru a třásně ze staniolu. Pokojem voní purpura a františek. Populární rodinnou zábavou se stává sledování pohádek, novým hitem jsou Tři oříšky pro Popelku, které byly poprvé vysílány v roce 1973.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Postní a pro křesťany typickou rybu vystřídal v mnoha domácnostech vepřový řízek. Ježíškovi šlape na paty děda Mráz. Ten naděluje dárky nejen v národních podnicích, ale mnohdy i na besídkách mateřských a základních škol.

Pod stromečkem se objevují i praktické dárky jako pletené šály, svetry, látkové kapesníky nebo ponožky. Mnozí obdarovaní se spokojí i s mýdlem značky Jaro. Vytouženým dárkem kluků i jejich tatínků je plastová autodráha s reostatovým ovládačem. Holčičky toužily po mluvících panenkách, kterým se do schránky skryté v zádech vkládaly malé gramofonové destičky. Ve druhé polovině 70. let se hitem stává maďarský hlavolam Rubikova kostka a figurky Igráčků. Oblíbené byly i plyšové hračky. Nový boom zažívá stavebnice Merkur, vyráběná v Polici nad Metují už od roku 1925.

80. léta – půlnoční jen v deset
Mírné uvolnění režimu nahrávalo duchovnějšímu prožívání Vánoc. Přestože se komunistický režim snažil křesťanský aspekt vytěsnit, řada lidí měla doma vedle stromku jesličky. Mnozí chodili i na půlnoční mše, které se ale směly konat nejpozději v deset večer, což bylo zdůvodňováno obavami o bezpečnost občanů.

Koledy o narození Krista se zpívají v kostelech a doma u stromečku. Z rozhlasu a televize mohly zaznít až koncem osmdesátých let. Vedle tradičního vánočního cukroví a kolekcí z Revolučního odborového hnutí (ROH) patří k vánočním pochoutkám i jinak zřídka dostupné ovoce–mandarinky, pomeranče a banány.

Stále více lidí tráví Vánoce na horách, především v rámci rekreací ROH. Stejně jako v letech 70. se nadělují dnes už běžné hygienické potřeby. Více lidí ale míří za nákupy do Tuzexu a východního Německa, a tak se pod stromečkem objevují voňavá mýdla a šampony značky Palmolive či Fa, ženy dostávají deodorant Impuls.

Oblíbené jsou dárky pro celou rodinu, renesanci zažívají deskové hry, z nichž největším hitem jsou Dostihy a sázky. Děti nejčastěji žádají autíčka na dálkové ovládání a napodobeniny panenek Barbie. Ke stálicím pod vánočním stromkem patřily knihy. Díky uvolněnějším politickým poměrům mohly vycházet „mayovky“ s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Velký mráz přeje bruslařům.

Nadělovaly se i zimní sportovní potřeby – lyže, sáně nebo brusle. K nejžádanějším dárkům patřilo kolo značky Favorit s řídítky zvanými „berany“. Z východního Německa se dovážely vláčky nebo bakelitový foťák Certo. Roku ‘89 zažíváme první svobodné Vánoce. Půlnoční mši poprvé vysílá v přímém přenosu televize i rozhlas. Po trarok diční koledě Narodil se Kristus Pán zazní i československá státní hymna.

90. léta – objevil se Santa
Vánoce jsou oficiálně připomínány jako svátky narození Spasitele. Vánoční atmosféra devadesátých let je poznamenána porevolučním nadšením a radostí z nových možností. Obnovují se tradiční zvyky jako dodržování půstu na Štědrý den nebo návštěva půlnoční mše, která je nově sloužena ve většině kostelů.

Okázale blyštivé skleněné koule a celofánové řetězy střídají na mnoha stromečcích slaměné a dřevěné ozdoby. Přibývají ale i umělé stromky a rozšiřuje se zvyk výzdoby oken. Na vánoční stůl se vedle klasického cukroví a vánočky probojovalo i pečivo typické jinde v Evropě, jako je italská panettone nebo v sousedním Německu populární štola.
Obnovení se dočkala tradice charity v čele s adventními koncerty a charitativními vánočními stromy pod záštitou první dámy Olgy Havlové.

Vánoční pošta - ilustrační foto.

Ježíškovi ale přibývá konkurence v podobě Santa Clause. Ve druhé polovině dekády vznikají první nákupní centra, vyzdobená v západním stylu. Města i obchodní domy zaplavuje vánoční výzdoba ještě před začátkem adventu. Televize už počátkem devadesátých let vysílá první televizní reklamy lákající děti na panenky Barbie s bohatým příslušenstvím a na autíčka s mnoha funkcemi. „Hračky musely být od firmy Mattel, jinak byly děti zklamané,“ vzpomíná Hana Nováková. Hitem se staly elektronické a později počítačové hry. Skromnějším, ale přesto žádaným dárkem jsou barevné gumové míčky „hopíky“. Především počátkem devadesátých let se pod stromečkem objevují knihy a gramofonové desky do té doby zakázaných autorů.

Po roce 2000 – přání přes sms nebo e-mail
K nákupům lákají obchodníci už od října kýčovitou výzdobou a cover verzemi amerických koled. Konkurencí obchodních center se stávají nákupy přes internet. Čím dál více lidí je ochotno se kvůli Vánocům zadlužit, jejich počet se přestane zvyšovat až s varovným nástupem ekonomické krize.

Vánoční přání se posílají mobilními telefony, e-mailem nebo prostřednictvím stále populárnějších sociálních sítí. V souladu s rozvojem ekologie si oblibu získávají stromky v květináčích, vzniká i první půjčovna živých vánočních stromečků. Zatímco dárky pro děti se nijak radikálně nemění, dospělí začínají být věcnými dárky přesyceni. Čím dál častěji upřednostňují zážitkové kupony nebo poukázky ze slevových serverů, které nabízejí relaxační pobyty v lázních, kosmetická ošetření či třeba jen romantickou večeři pro dva.

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Zámožnější rodiny volí místo vánočního shonu dovolenou v Tichomoří, popularitu si ale zachovává i povánoční odjezd na hory. Předvánoční úklid zajišťují v mnoha domácnostech placené hospodyně a úklidové agentury. V roce 2008 vzniká hnutí „Zachraňte Ježíška“ a stejnojmenná petice odmítající Santa Clause.

Zároveň se objevuje i jistá nostalgie po normalizačních Vánocích, a tak se na trhu překvapivě objevují i zapomenuté figurky Igráčků nebo již zmiňovaná stavebnice Merkur. Vánoční televizní zábavě nadále kralují pohádky v čele se Třemi oříšky pro Popelku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!