Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Vážná nemoc, či obezita? Běžní výživoví poradci rozdíl nepoznají'

Zdraví

  6:09
„Běžní výživoví poradci nejsou schopni rozeznat, kdy je před nimi,jen‘ obézní člověk a kdy pacient s vážnou chorobou,“ varuje lékař Lukáš Zlatohlávek, který na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy zodpovídá za výuku nutričních terapeutů a specialistů.

Obezita trápí stále více Britů. foto: Shutterstock

LN Když se člověk rozhodne zhubnout, nabízí se mu celá řada odborníků. Jak se má vyznat mezi výživovými poradci a nutričními terapeuty?
Mezi nimi je zásadní rozdíl, která však veřejnost málokdy vnímá. Nutriční terapeut získává vzdělání a titul na vysoké škole. Toto bakalářské studium prochází akreditací ministerstva školství a zdravotnictví, tedy existují jasná pravidla, kterými se řídí. Nutriční terapeut tedy vykonává zdravotnické povolání a je součástí medicínského týmu. Nutriční specialista pak ve vzdělání získává vyšší, magisterský stupeň. Tento titul je udělován na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a nyní nově na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Výživový poradce je pak každý, kdo si přečte něco o výživě a prohlásí se za něj. Výživovým poradcem se tak může stát třeba ten, kdo si v časopise Sluníčko přečte něco o tom, jak jedí žáby, a rozhodne se, že rozumí lidské výživě. Jako laik pak uděluje rady, aniž by měl potřebnou kvalifikaci.

LN Co tedy musí nutriční terapeuti a specialisté umět, aby mohli získat požadované vzdělání?
Procházejí základními předměty medicíny, tedy anatomií, fyziologií nebo biochemií, byť ne v takovém rozsahu jako medici. Získají však potřebné základy k tomu, aby pochopili pochody lidského organismu a metabolismu. Naši studenti a studentky nejen „kážou“ o dietách, ale dané problematice rozumějí a vědí, proč se u konkrétních onemocnění doporučují či naopak vynechávají různé potraviny. Studují také chemii potravin, potravinářské technologie a zbožíznalství, aby se naučili znát proces výroby potravin a jejich složení či to, jak jsou potraviny značené. Víte například, jaký je rozdíl mezi pitnou, pramenitou a kojeneckou vodou? I toto se naši studenti a studentky učí. Samozřejmě mají i mnoho klinických předmětů, aby pochopili choroby, u kterých mají následně dietně působit.

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých.

LN Jak jsou nutriční terapeuti a specialisté vybaveni pro situaci, kdy za nimi přijde člověk, který nejenže potřebuje zhubnout, ale také řeší nějaké chronické onemocnění, třeba diabetes II. typu nebo vysoký krevní tlak?
Jsou připravováni k tomu, aby pracovali jako součást medicínského týmu. Rozumějí výsledkům různých vyšetření včetně laboratorních, jsou schopni si je dát do souvislostí. Protože studují odbornou literaturu, dokážou si zjistit další vědecky ověřené informace a řešit problém s nadváhou podle onemocnění pacienta. Oproti tomu výživoví poradci většinou stavějí jen na omezených znalostech, řeší jen následky a neznají principy vzniku chorob ani různé patologické procesy. Proto obvykle nejsou schopni rozlišit situaci, kdy má pacient pouze „prostou“ obezitu, od té, kdy je příčinou specifické onemocnění například endokrinologické nebo metabolické. V takovém případě může dojít k závažnému poškození zdraví pacienta.

LN Častým argumentem výživových poradců ale je, že se hodně vzdělávají sami, jezdí na různé kurzy či si zjišťují novinky na internetu. Proč to nestačí?
Na internetu je obrovské množství informací, ale bohužel mnoho z nich je nepravdivých. Kdokoliv může napsat cokoliv a získat si svůj okruh obdivovatelů, aniž by se namáhal s ověřením informací. Totéž platí i o spoustě literatury, která obsahuje naprosto nesmyslné informace. Nemluvě o různých seminářích, jejichž ceny se mohou pohybovat i v desítkách tisíc. Přesto se na nich dozvíte tvrzení, která jsou od medicíny – postavené na důkazech – na hony vzdálené. Tím nechci tvrdit, že každý člověk s odborným vzděláním má pravdu, ale jde o to, aby se lidé vzdělávali u garantovaných odborníků či na garantovaných přednáškách a seminářích, což je role odborných společností. Pozitivním trendem je, že i mezi našimi studenty a studentkami jsou výživoví poradci, kteří si chtějí své vzdělání doplnit a studují zejména v kombinované formě.

Dieta podobná půstu prý prodlouží život, tvrdí vědci

LN Čím si vysvětlujete rostoucí popularitu výživových poradců?
Má to hned několik příčin. Určitě je dobře, když si lidé začínají uvědomovat význam výživy a pohybového režimu. Přirozeně tak vzniká poptávka po informacích o zdravém životním stylu. Výživoví poradci, protože jim lidé platí v hotovosti, mají na své klienty dostatek času. Jsou schopni probrat třeba i to, proč jejich klienti snědli housku místo rajčete. Bohužel právě osobní přístup a více času věnovaného pacientům je to, co nám ve zdravotnictví mnohdy chybí. Oproti tomu výživový poradce si s vámi popovídá, udělá si pár poznámek, zkasíruje vás a oba budete spokojení. Ve zdravotnictví však stejný čas, který strávíte s pacientem, musíte věnovat administrativě. A to zkracuje dobu, kdy se pacientem skutečně odborně zabýváte. Přitom čas věnovaný pacientovi je v tomto případě to nesmírně důležité, obzvláště u nemocných s obezitou, diabetem a chorobami trávicí soustavy. Právě u těchto pacientů je nutriční terapeut velmi důležitý a já věřím, že se s ním bude setkávat stále více nemocných.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!