17. prosince 2008 21:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve dvoupokojovém bytě měl 1700 papoušků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Papoušci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papoušci | foto: Lidovky.cz

BERLÍN Na 1700 papoušků měl v dvoupokojovém bytě v Berlíně německý důchodce. Městské úřady, u nichž se stěžovali sousedi chovatele, musely z hygienických důvodů poskytnout pomoct ptákům i jejich majiteli. Oznámila to berlínská veterinární služba.

"Ptáci létali volně po bytě, jehož podlaha byla pokryta vrstvou trusu, peří a popadaného krmiva," řekla městská veterinářka Margit Platzerová. "Nikdy v životě jsem něco podobného neviděl," prohlásil městský zastupitel Martin Matz, který se akce z moci úřední účastnil.

Veterinářům trvalo sedm hodin, než se jim do sítí podařilo pochytat všechny ptáky. Prvních 1000 papoušků evakuovali v úterý, dalších 300 dnes a asi 400 ptáků čeká na evakuaci v nejbližších dnech. Brzy se totiž projevil problém, kam s nimi. Valnou část přijal berlínský zvířecí útulek, na všech 1700 papoušků však rozhodně neměl kapacitu. Částečnou pomoc nabídla města Brémy a Hamburk, která přijala několik stovek ptáků. Místo pro zbývající se hledá.

Fenomén nadměrného hromadění zvířat
Podle berlínských médií si důchodce kdysi koupil papouška, aby "nebyl tak sám". Pak si k němu koupil do páru druhého, aby ten první nebyl tak sám. Tu a tam přikoupil další, papoušci se začali mezi sebou množit a zanedlouho jich byl plný byt. "Důchodce bude muset být v každém případě přestěhován taky. Jeho byt je naprosto neobyvatelný," uvedl Matz.

Muži hrozí od ochránců zvířat žaloba za ohrožování zdraví a bezpečnosti papoušků, protože jejich život v uzavřeném bytě lze stěží považovat za přiměřený. Fenomén nadměrného hromadění zvířat neboli animal hoarding je podle ochranářských organizací v poslední době stále častější. Jen za uplynulý týden muselo být v Berlíně "zachráněno" od lidí přes 160 zvířat, převážně kočky a psi, ale také třeba kozy či opice.
Lidovky.cz
  • 4Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.