Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Školy sází na fair trade, žáci soutěží o titul

Věda

  7:30
PRAHA - V českých školách se začínají prosazovat fair trade produkty, žáci si mohou kupovat čaje, džusy nebo čokolády od malých výrobců z rozvojových zemí. Za propagaci zboží, za které dostávají jejich výrobci takzvaně spravedlivou odměnu, dostaly dvě školy mezinárodní titul Fairtradová škola.
Děti (ilustrační foto).

Děti (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ocenění ve čtvrtek v Praze převzali zástupci Masarykovy základní školy v Litoměřicích a volyňské Střední a jazykové školy. Kromě spotřeby těchto potravin děti propagují fair trade i na akcích pro veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když o něčem učím, snažím se, aby si to žáci mohli v maximální možné míře prakticky vyzkoušet. Fair trade nabízí okamžitou zpětnou vazbu - dítě si něco koupí a na druhé straně světa z toho má někdo užitek," pochvaluje si učitelka angličtiny na litoměřické ZŠ Iveta Drahoňová.

Kromě toho, že čokoládu, kávu a čaj od malých farmářů z Afriky či Jižní Ameriky nabízejí ve škole, pořádají i přednášky o rozvojové pomoci a z peněz vybraných na "africkém dnu" podpořili školu v Keni.

Čokoláda

Středoškoláci z Volyně zase obcházeli místní kavárny a cukrárny a přesvědčovali podnikatele, aby nabízeli fair trade výrobky. Cukrářští učni také vyrábějí a nabízejí sladkosti z fair trade surovin ve školní cukrárně, výtěžek posílají na charitu.

Kampaň připravuje Asociace pro fair trade, společnost NaZemi a Ekumenická akademie Praha. Kromě škol se začínají o "spravedlivé" výrobky zajímat i obce, Vsetín a Litoměřice byly loni dokonce vyhlášeny Fairtradovými městy.

Organizátoři upozornili, že v zahraničí je to trend už několik let, například v Itálii nabízí fairtradové potraviny na 3000 školních jídelen.

Fair trade

Fair trade je způsob obchodu, v němž pěstitelé dostávají za svoji práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Kontrola ceny a certifikace fair trade končí u finálního zpracovatele či vlastníka licence, následní obchodníci již kontrole nepodléhají. Výrobky proto mohou být předražené. Vedle kritiky na vysokou cenu se někdy objevují také úvahy o tom, zda je fair trade skutečně ekonomicky vhodným nástrojem na pomoc třetímu světu.

Produkty a výrobky takzvaně spravedlivého obchodu prodávají v Česku specializované obchody i některé obchodní řetězce a obchody. Většinou jde o potraviny, vedle kávy je to například cukr, nápoje, ovoce rýže, ořechy. Patří sem ale i nepotravinářské zboží jako textil, oblečení a rukodělné výrobky.

Autoři: ,