Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Vědci budou zkoumat vliv kosmického záření na DNA ve stratosféře

Testování DNA, ilustrační foto

Testování DNA, ilustrační foto foto: Shutterstock

BRNO - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vyrobili sondu, která bude ve výšce 40 kilometrů zkoumat vliv kosmického záření na DNA, jednu z nejdůležitějších molekul živých organismů. Zároveň pomocí sondy budou sledovat, jak se jednoduché buňky popasují s extrémními životními podmínky ve stratosféře.
  8:52

První let do stratosféry čeká sondu sestrojenou pomocí 3D tisku už v neděli z letiště ve Spišské Nové Vsi. „Cílem je pochopit fungování života na Zemi, ale i na jiných planetách, asteroidech či kometách,“ uvedla Ranochová. Sondu, která ponese nový typ nanobiosenzorů, dopraví do uvedené výšky speciální balon.

Vědci získají informace o chování nukleových kyselin v extrémních podmínkách. „Lze je využít při ochraně posádek letadel při letech přes polární oblasti, pobytech astronautů na Mezinárodní kosmické stanici nebo při dlouhodobých pilotovaných letech k vesmírným tělesům,“ vysvětlil René Kizek z univerzity, která na projektu spolupracuje společně s Hvězdárnou Valašské Meziříčí a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.

Výstupy on-line

Kromě testů na poškození DNA vynese sonda bakteriální buňky, které vystaví teplotě kolem minus 85 stupňů Celsia a tlaku, který se blíží vakuu. „Výsledky použijeme k dalšímu výzkumu látek v nebezpečném toxickém a extrémním prostředí jako modely jiných světů podobných Zemi,“ uvedl Jan Zítka, který stál u zrodu vesmírného projektu.

Let sondy si připíše dvě prvenství. Poprvé se budou výsledky měření přenášet na Zemi v reálném čase a první výstupy mohou vědci sledovat on-line. Prvenství má sonda i v tom, že byla zkonstruována 3D tiskem. „Získaná data nám pomohou v přípravě dalšího projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury,“ doplnil Kizek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!