Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vědci chovají včely, které používají na výzkumné projekty

Věda

  6:57
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pracovníci českobudějovického biologického centra akademie věd začali pracovat na projektu, který by měl zajistit zvýšení imunity včel vůči moru. V komplexu centra začali chovat čtyři včelstva a chov má posloužit i k dalšímu výzkumu. Parazitologové se například zaměřují na účinky včelího jedu proti škodlivým bakteriím. Novinářům to řekli zástupci biologického centra.
Včela pokrytá pylem

Včela pokrytá pylem foto: Shutterstock

Vědci mimo jiné pracují i na tom, jak zlepšit zdravotní stav včel. „Testujeme kvalitní potravní doplněk pro včely. Také připravujeme pokusné biopásy se směsí kvetoucích rostlin, jako je pohanka, svazenka a hořčice, které včelám zajistí kvalitní potravu přes celé léto,“ uvedl mikrobiolog Václav Krištůfek.

Češi si myslí, že tmavší med je lepší. Je to přesně naopak, říká včelař

Včelstva jsou v zadní části akademického a univerzitního areálu v nové dendrologické zahradě. Vznikla na rozloze více než jednoho hektaru, který dříve ležel ladem, a nabízí sbírku 90 druhů stromů a keřů ze tří kontinentů. Zahrada bude celoročně přístupná veřejnosti a její slavnostní otevření připravuje biologické centrum na 25. června.

Včely nejsou prvními živočichy v českobudějovickém komplexu akademie věd, v tamní zahradě je i stádo ovcí. V areálu jsou navíc tři jezírka a desítky původních druhů rostlin, což umožnilo návrat řady vodních, mokřadních a lučních organismů. Mezi nimi i několik zvláště chráněných druhů obojživelníků a motýlů, uvedla referentka publicity biologického centra Daniela Procházková.

Autor:
Témata: Včela, Akademie věd

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...