Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vědci našli oči dávného mořského dravce

Věda

  15:00
SYDNEY - Australští vědci zveřejnili nález páru "hmyzích" očí, které ovšem patřily bizarnímu prehistorickému predátorovi, který brázdil moře před více než 500 miliony let. Informovala o tom agentura AFP.

Vědci našli oči dávného mořského dravce

Fosilní oči vědci našli v hornině australského Kangaroo Islandu. Měří napříč tři centimetry, složené jsou z úctyhodného počtu 16.000 jednotlivých čoček a patřily anomalocarisovi; velkému tvorovi podobnému korýšům.

Anomalocaris mohl dorůstat až do délky jednoho metru a byl považován za "velkého bílého žraloka" z období kambria, kde stál na vrcholku mořského potravního řetězce, uvedl hlavní výzkumník John Paterson.

ČTĚTE TAKÉ:

Nynější mouchy mají oči složené ze zhruba 3000 čoček, zatímco vážky jich mají asi 30.000 a jsou tak jedinými tvory, o nichž je známo, že mají v očích víc čoček než měl anomalocaris.

Mimozemské zvíře

Podle Patersona tento objev ukazuje, že anomalocaris žil v dobře prosvětlených, čirých vodách a extrémně rychle se u něj vyvinulo propracované vidění, čímž pravděpodobně u dalších tvorů spustil vývojový "závod ve zbrojení". U živočichů snažících se uniknout jeho pátravým očím se v důsledku toho mohly vyvinout takové obranné mechanismy, jsou jsou ostny či jedové váčky.

"Když se na něj podíváte, vypadá anomalocaris jako mimozemské zvíře," dodal Paterson. Objev jeho očí ovšem potvrdil to, že byl předkem moderních členovců, mezi něž patří hmyz i korýši, řekl Paterson, jehož studii zveřejnil časopis Nature.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.