Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vědci v USA vytvořili umělou kůži, která cítí dotyk motýla

Věda

  9:59
CHICAGO - Novou umělou kůži, která vůbec poprvé dokáže "cítit" dotyk, vyvinuli američtí vědci. Vytvořili ji z elastického polovodivého materiálu a doufají, že by v budoucnu mohla umožnit vylepšení protetických končetin, ale také vytvoření robotů se stiskem tak jemným, že dokážou uchopit vejce, aniž by se rozbilo.

'Zátěžový test' - motýl testuje citlivost umělé kůže, kterou vyvinuli američtí vědci. foto: Reuters

Vědci se už dlouho potýkají s hledáním způsobu, jak vytvořit roboty schopné poznat, kolik síly je třeba například k uchopení pečící pánve a kolik ke zvednutí vejce. "Lidé vědí, jak držet křehké vajíčko, aniž ho rozmáčknou," říká inženýr Ali Javey z Kalifornské univerzity, který vedl jeden ze dvou týmů, jež objevy umělé kůže oznámily v časopise Nature Materials.

"Kdybychom někdy chtěli například robota, který dokáže servírovat jídlo, pak bychom se měli postarat o to, že nebude rozbíjet skleničky na víno. Ale chtěli bychom také robota, který unese plný hrnec, aniž by ho upustil," vysvětluje Javey.

Umělá kůže, která cítí dotyk motýla
Jeho tým našel způsob, jak vytvořit ultramalé "nanodráty" ze směsi silikonu a germania a z nich pak přilnavou blánu, v níž jsou nanodráty rozmístěny v rovnoměrném vzorci. Tyto polovodivé blány poté vědci pokryli vrstvičkou gumy citlivé na tlak. Zkoušky tohoto materiálu prokázaly, že je schopný rozlišit rozsah síly od psaní na klávesnici po držení nějakého předmětu.

Senzory umělé kůže, kterou vyvinuli vědci v Kalifornii dokážou zachytit dotek motýla.

Druhý tým, který na Stanfordově univerzitě v Kalifornii vede inženýrka chemie Zhenan Baová, použil rozdílný přístup, jehož výsledkem je materiál tak citlivý, že dokáže poznat tíhu usednuvšího motýla.

Tento materiál byl vytvořen z přesně zformovaných, vysoce elastických gumových vrstviček mezi elektrodami v pravidelné mřížce maličkých pyramid.

"Když se materiál napne, umělá kůže změří změnu elektrické aktivity," vysvětluje Baová. "Změna v tloušťce materiálu je převedena do elektrického signálu," dodává.

Její tým doufá, že by umělá kůže mohla být jednou využita k obnovení pocitu dotyku u lidí s umělými končetinami. Vědci nicméně nejprve budou muset prozkoumat a lépe poznat způsoby, jak soustavu senzorů napojit na nervový systém člověka.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.