Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vědci z Brna si patentují metodu na určování přítomnosti kovů

Věda

  7:00
BRNO - Vědci z Masarykovy univerzity si chtějí patentovat unikátní metodu určování přítomnosti kovů. Metoda nedávno přispěla k výzkumu explodujících termitů, o kterém informoval prestižní časopis Science.
Mikroskop - ilustrační foto

Mikroskop - ilustrační foto foto: Reprofoto

Stejný tým brněnských vědců už nedávno úspěšně patentoval příbuznou metodu pro levnou a rychlou analýzu kovů v kapalinách, informovala univerzita v tiskové zprávě. Nová metoda je nyní v patentovém řízení.

Na výzkumu tropických termitů Neocapritermes taracua, kteří na podráždění reagují sebevražedným výbuchem, se podíleli čeští, belgičtí a japonští vědci. "Sebevražedný aparát" se skládá ze dvou složek: slinných žláz a bílkovinných krystalů. Když se spojí, nastane exploze. K analýze krystalů, které obsahují také měď, přispěla nová brněnská metoda.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyvinuli ji vědci ze Středoevropského technologického institutu a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Její výhodou je to, že k analýze stačí zkoumaný vzorek menší než jeden mikrolitr. Princip vynálezu brněnských vědců spočívá v proměně zkoumaného vzorku na aerosol, tedy směs částic v plynu. Z aerosolu pak vědci pomocí atomového spektrometru stanoví přítomnost vybraného prvku.

"Analyzované termití krystalky jsme nejprve rozpustili v mikrolitrových objemech vody, zlomek mikrolitru připraveného roztoku jsme nanesli na destičku z vhodného plastu a nechali jej vyschnout. Pomocí silného laserového pulsu jsme potom odpařili plast a spolu s ním i nanesený vzorek," popsal metodu vedoucí týmu Jan Preisler. Analýza ukázala poměrně vysoký obsah mědi v krystalcích.

Preisler spolu s Viktorem Kanickým a Pavlou Foltynovou začátkem roku patentoval příbuznou metodu pro analýzu kovů v kapalinách. Je využitelná například při stanovení množství olova v lidské krvi v rozvojových zemích.

Cenově dostupná metoda

Její výhodou je to, že používá cenově dostupného polovodičového laseru. Masarykova univerzita vlastní několik desítek patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. V předchozích letech získali vědci z Masarykovy univerzity například patent na regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či likvidaci yperitu. Škola má též patent na novou sloučeninu bambusuril, která může najít široké uplatnění ve zdravotnictví, farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Další patent vědcům vynesl objev důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...