Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zranění hlavy může vést k Alzheimerovi, zjistila česká vědkyně

Věda

  6:25
Souvislost mezi zraněním mozku a pozdějším nástupem onemocnění jako Alzheimerova choroba a jiné formy demence odhalila mladá vědkyně Valentina Lacovich z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (ICRC).
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Příčiny těchto chorob ani efektivní způsob jejich léčby nejsou dosud plně známy, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní nové poznatky poslouží k dalšímu výzkumu a v budoucnu mohou mít přínos i pro léčbu.

Alzheimerova choroba podle vědců rozvíjí kreativitu

Lacovich dostala za výzkum vztahu mezi poraněním hlavy a pozdějším nástupem neurodegenerativních onemocnění cenu Mezinárodní společnosti na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby. „Je známo, že propuknutí Alzheimerovy choroby nějak souvisí s hromaděním beta-amyloidu a tau proteinu v mozku, které blokují přenos informací mezi strukturami mozku zvanými axony. Není však známo, proč se tyto proteiny začnou v mozku hromadit,“ řekla Valentina Lacovich.

Proto se tomu věnovala více. „Zkoumali jsme, zda poranění mozku a začátek hromadění těchto proteinů spolu nějak přímo souvisí. Ukázalo se, že ano. Opakovaná poranění mozku například při nárazu hlavou vedou s určitým časovým zpožděním k vyšší produkci a hromadění amyloidních prekurzorových proteinů v mozku a ty poté s dalším časovým zpožděním vedou ke zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovy choroby,“ uvedla Lacovich.

Výzkum se uskutečnil v laboratoři ICRC na modelu neuronů získaných z lidských kmenových buněk. „Porovnal se s modelem mozkových poranění na myších modelech, aby bylo možné závěry z buněčných kultur porovnat s výsledky pokusů na živých modelech,“ doplnila Veselá.

Společnost stárne

Podle ředitele Mezinárodního centra klinického výzkumu Gorazda B. Stokina jsou Alzheimerova choroba a demence jednou ze základních výzev současného medicínského výzkumu. „Vzhledem k tomu, že společnost ve většině zemí světa stárne, roste procento lidí trpících těmito nemocemi. Tím také rostou náklady na ošetřování. Platí je pojišťovny, stát i rodiny pacientů. V budoucnu budou tyto nemoci jedním z hlavních problémů zdravotnictví a sociálních služeb,“ doplnil ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Podle Světové zprávy o Alzheimerově chorobě je na světě skoro 50 milionů lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence. V roce 2030 se očekává zhruba 75 milionů nemocných.

Autor: