Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vejce jako symbol nezdravých potravin? Omyl, zdraví neškodí

Zdraví

  6:00
Cholesterol v potravinách, například ve vajíčkách nebo v mořských plodech, je menší strašák, než se po mnoho let tvrdilo.

Vejce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Slepičí vajíčka byla dlouho symbolem „nezdravých potravin“. Důvodem byl cholesterol, který se přirozeně vyskytuje právě ve vejcích, ale třeba také v kaviáru, ústřicích, másle, vepřových játrech, krevetách nebo sýrech. Jak se ale ukazuje, mnohem nebezpečnější jsou zcela jiné potraviny.

Rady pro odborníky i laiky

Dosvědčují to i poslední výživová doporučení, která vypracovala odborná skupina pro americká ministerstva zdravotnictví a zemědělství. Nově v nich chybí varování před potravinami s vysokým obsahem cholesterolu jako nevhodnými z hlediska rizika rozvoje onemocnění srdce a cév.

Deník The Washington Post připomíná, že podle těchto doporučení jsou sestavovány školní obědy a běžní lidé si vybírají stravu. Varování před „škodlivými vajíčky“ pochází už z roku 1961, kdy Americká kardiologická asociace začala upozorňovat na nebezpečí cholesterolu v potravinách. Během následujících let pak výrazně klesla spotřeba vajec. Úplně nejíst vajíčka byl omyl. Větší riziko představují zejména nekvalitní uzeniny s vysokým obsahem živočišných tuků.

Košík s vejci

Jak ale ukázalo mnoho dalších vědeckých studií, jejichž výsledky s jistým zpožděním přijaly i americké úřady, úplně nejíst vajíčka byl omyl. Větší riziko představují jiné potraviny, a to zejména nekvalitní uzeniny s vysokým obsahem živočišných tuků. Ty navíc mnoho lidí konzumuje pravidelně ve velkém množství.

„Hladinu cholesterolu v krvi nejvíce ovlivňují nasycené mastné kyseliny, které představují základní stavební součást živočišných tuků. Negativní vliv na koncentrace cholesterolu mají i mastné kyseliny nazývané trans-mastné, vznikající nevhodným způsobem ztužování rostlinných tuků. Ten byl ale ve většině případů opuštěn a kvalitní ztužené rostlinné tuky dnes obsahují pouze zanedbatelné množství těchto nevhodných složek,“ popisuje docent Michal Vrablík, předseda České společnosti pro aterosklerózu a kardiolog působící na III. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Hladina cholesterolu:

  • do 5,00 mmol/l (milimolů na litr): doporučená hladina celkového cholesterolu v krvi
  • 5–6,5 mmol/l: zvýšená hladina celkového cholesterolu, kdo ji má, měl by upravit svůj životní styl, jíst dietněji a více se hýbat
  • nad 6,5 mmol/l: riziková hladina celkového cholesterolu, kdo ji má, měl by být v péči lékaře, protože mu hrozí vyšší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění

Hladinu cholesterolu v krvi podstatně neovlivňují snědená vajíčka, ale nasycené mastné kyseliny, které jsou základní stavební součástí živočišných tuků. Příliš vysoká hladina cholesterolu však dlouho není nijak nápadná, proto se doporučuje nechat si ji kontrolovat při preventivních prohlídkách u lékaře.

Cholesterol sám o sobě není „zlo“, naopak jej tělo nezbytně potřebuje, například pro zpracování tuků nebo pro syntézu některých hormonů či vitaminu D. Lidské tělo cholesterol získává jak ze stravy i ze zmíněných vajíček, tak si jej samo přirozeně vytváří zejména v játrech a střevech.

Problém je, když je cholesterolu v krvi nadbytek a zejména pokud se zvyšuje hladina takzvaného špatného LDL-cholesterolu. Jak ukazují vědecké výzkumy i nová výživová doporučení, konzumace potravin obsahujících cholesterol není takovým zdravotním rizikem jako třeba pravidelné pojídání levných nekvalitních uzenin. Vajíčka se tedy po letech dočkala pomyslné rehabilitace.

Ne v potravinách, ale v krvi

Vysoká hladina cholesterolu v krvi, tedy nikoliv v potravinách samotných, přímo souvisí s rozvojem aterosklerózy neboli kornatění tepen, což je významný rizikový faktor pro další kardiovaskulární onemocnění. Jenže vysoký cholesterol nijak nebolí, a pokud člověk neví, že tento problém má, může být jeho prvním projevem až srdeční infarkt, nebo dokonce náhlá smrt. Přitom jde o problém z pohledu medicíny dobře řešitelný, účinné léky jsou dostupné už desítky let.

„U nejvíce používaných léků na snížení cholesterolu – Statinů – máme v oblasti medicíny zřejmě vůbec nejkvalitnější data o jejich prospěšnosti při prevenci srdečněcévních příhod,“ uvádí docent Jan Piťha, vedoucí Laboratoře pro výzkum aterosklerózy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny.

Nově jsou dostupné léky, které dokážou hladinu cholesterolu snížit ještě účinnějiamají méně vedlejších účinků než nejběžnější statiny. Základem léčby hypercholesterolemie, tedy zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, je najít pacienty a začít je včas účinně léčit.

„Cílem je snížení výskytu kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí na ně,“ shrnuje profesor Richard Češka, předseda České internistické společnosti a vedoucí Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Do určité míry mohou lidé hladinu svého cholesterolu ovlivnit sami. Ke snížení hladin může přispívat vyšší obsah vlákniny, která omezuje vstřebávání tuků ve střevě, ale tento efekt není výrazný. Jedinou složkou potravy prokazatelně podstatně snižující hladinu „špatného“ LDL-cholesterolu, jehož vyšší hladina je spojena s nárůstem rizika cévních komplikací, jsou rostlinné steroly a stanoly, což jsou tukové látky přirozeně obsažené v rostlinných olejích. Ty brání vstřebávání cholesterolu ze střeva.

Biovejce?

Aby ale došlo k poklesu LDL-cholesterolu v krvi až o 10 procent, je nutná konzumace okolo dvou gramů těchto látek denně, což se neobejde bez speciálních potravin, jako je obohacený margarín, nebo pravidelného polykání koncentrátů sterolů a stanolů v kapslích.

Špatné tuky škodí

Výživová doporučení ohledně cholesterolu nejsou složitá. Základem je vyhýbat se levným a nekvalitnímuzeninám a naopak zvýšit konzumaci ryb, ovoce a zeleniny. „Dát si jednorázově bůček nijak zásadně neovlivní hladinu cholesterolu v krvi, spíš hrozí žlučníková kolika nebo zánět slinivky,“ říká s jistou dávkou nadsázky internista Michal Vrablík. Rizikem je dlouhodobá konzumace tučného vepřového masa a zejména uzenin.

„Je to nespravedlivé, ale někteří jedinci se stravují opravdu špatně, a přitom mají excelentní hladinu cholesterolu v krvi. Jiní naopak až úzkostlivě dbají na zdravou stravu, a přesto jejich výsledky nejsou dobré. Může za to naše rozdílná genetická a enzymatická výbava,“ dodává lékař s tím, že takto „extrémních“ lidí je ale velmi málo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!