Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Věkové bariéry padají. Česko předhoní USA v délce života

Věda

  6:55
Nový model pro určení střední délky života neboli naděje dožití věští lidstvu prolomení věkových bariér, které se ještě nedávno zdály nepřekonatelné.

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí foto: Shutterstock

Jakého věku se dožijí ti, kdo nyní odcházejí do důchodu? A jak dlouho budou žít lidé, kteří se narodí v roce 2030? Podle těchto prognóz se plánují budoucí potřeby zdravotnictví a důchodového systému. A národohospodáři si mohou udělat představu, kolik to bude stát.

Jako jeden ze základních parametrů používají demografové střední délku života neboli naději dožití. Udává, kolika roků se pravděpodobně dožije osoba určitého věku. Nejčastěji se počítá pro děti, které se v daném roce narodily, ale důležité jsou i údaje pro vyšší věkové kategorie, například pro lidi, kterým je v daném roce 65 let. Hodnoty naděje dožití ovlivňuje nejen maximální věk obyvatel, ale také dětská úmrtnost, četnost tragických nehod a další faktory.

Střední délka života (tabulka)

Střední délka života prodělala v nedávné historii řadu dramatických proměn. V roce 1840 se mohly pyšnit nejvyšší nadějí dožití právě narozené Švédky. Měly v průměru vyhlídky na život do 45 let. Na přelomu 19. a 20. století převzaly žezlo lidí s nejvyšší nadějí dožití Novozélanďanky, které vytáhly průměr nad 60 roků. Pak se vrátilo posouvání hranice dlouhověkosti do Skandinávie, konkrétně do Norska a na Island, kde střední délka dožití žen narozených v 70. a 80. letech překročila hranici 70 roků a začala se blížit osmdesátce. Potom už ovládly první příčku Japonky. Ty mají dnes při narození vyhlídky v průměru na 87 let života.

Nesrazí nás civilizační choroby?

Každé „věštění“ je zatíženo nejistotami. Někteří demografové například předpokládají, že v ekonomicky rozvinutých zemích se bude střední délka života nadále zvyšovat. Jiní se ale obávají, že výskyt obezity a dalších civilizačních chorob růst zvrátí a naděje dožití začne v těchto zemích už v první polovině 21. století klesat. Záleží na modelu, jaký demografové pro svůj výzkum použijí.

Mezinárodní tým vedený Majidem Ezzatim z londýnské Imperial College představil na stránkách lékařského časopisu Lancet nový model pro určení střední délky života. Ten využil jednadvacet existujících modelů a jejich výsledky podrobil složitým kalkulacím. Z nich vyšla vědcům finální hodnota naděje dožití pro danou zemi, pohlaví a věk obyvatel a rok. Model pracuje na podobných principech jako špičkové postupy používané meteorology pro předpověď počasí.

Průměrná délka života překročí 90 let. Politici, připravte se na to, varuje studie

Nový komplexní model ověřili vědci na datech z 35 zemí. Jsou mezi nimi jak státy patřící dlouhodobě k ekonomicky nejúspěšnějším, např. USA, Kanada, Německo, Velká Británie nebo Austrálie, tak i země, jejichž ekonomický vývoj tak stabilní nebyl či není. Sem patří třeba Mexiko, Chile a státy střední Evropy. Pro nás je zajímavé, že autoři použili i data z České republiky a představují vyhlídky na naději dožití Čechů a Češek narozených v roce 2030 a také naději dožití Čechů a Češek, kterým bude v roce 2030 pětašedesát.

Výživa, styl života a péče

Nový model přináší celkem optimistický výhled. Lidé narození v roce 2030 budou mít vyhlídky na delší život. Lídrem v dlouhověkosti se stane Jižní Korea. Děvčata narozená v této zemi po roce 2030 se budou v průměru dožívat skoro 91 let. Jihokorejské chlapečky narozené ve stejném roce čeká v průměru 84 let života. Korejky tak prolomí hranici 90 let střední délky života, což mnozí demografové považovali ještě nedávno za nemožné.

„Opakovaně slýcháváme, že prodlužování lidského života se chýlí ke konci,“ říká Majid Ezzati. „Řada odborníků si zvykla považovat 90 let za horní mez naděje dožití. Náš výzkum ale ukazuje, že tuto hranici prolomíme.“

Očekávaná dlouhověkost Korejců je hlavně výsledkem kvalitní výživy v dětství, nízkého krevního tlaku, malého podílu kuřáků v populaci, dostupné zdravotní péče a zavádění moderních postupů a technologií do zdravotnictví.

Evropě budou v roce 2030 vyhlídkami na nejdelší život dominovat Francouzky s bezmála 87 roky a švýcarští muži s téměř 84 roky. Češky narozené v roce 2030 se budou moct těšit na 84 let života a proti Češkám narozeným v roce 2010 se jim život prodlouží v průměru o tři roky. Češi narození v roce 2030 se budou v průměru dožívat 79 let, což znamená proti lidem narozeným v roce 2010 nárůst o pět let. Česká republika tak zapadá do trendů, ve kterých se prodlužuje život jak mužů, tak i žen, přičemž život mužů se prodlužuje rychleji.

„Muži vedou nezdravější život, a proto mají nižší střední délku života. Více kouří a pijí alkohol. Mají víc nehod a jsou častěji obětí násilí. Jak se ale životní styly mužů a žen vyrovnávají, vyrovnává se i jejich naděje dožití,“ vysvětluje Majid Ezzati.

Překonání Američanů

Česká republika dožene a předhoní Spojené státy, kde bude v roce 2030 naděje dožití pro muže 79,5 roku a pro ženy 83,3 roku. Spojené státy klesnou v naději dožití na poslední místo mezi ekonomicky rozvinutými zeměmi. Ezzati a jeho spolupracovníci vidí příčiny propadu USA v absenci obecného systému zdravotní péče, vysoké úmrtnosti dětí a matek, vysokém počtu vražd i ve vysokém podílu obézních obyvatel.

Z lidí, kteří odolali mnoha nástrahám života a v roce 2030 oslaví pětašedesáté narozeniny, budou mít nejlepší vyhlídky obyvatelky Jižní Koreje. V průměru je čeká dalších 27,5 roku života. Stejně staré Češky budou žít ještě 20 let. Mezi muži povedou Kanaďané s vyhlídkami na 22,6 roku života. Pětašedesátiletý Čech bude mít v roce 2030 před sebou v průměru asi 18 let.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.