Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Veterináři v Česku diagnostikovali ‚pseudovzteklinu‘ u uhynulého psa

Magazín

  6:55
PRAHA - Veterináři diagnostikovali tzv. Aujeszkyho chorobu, které se také říká pseudovzteklina, u uhynulého loveckého psa na Písecku. S největší pravděpodobností se nakazil od divočáka.
Pes - ilustrační foto

Pes - ilustrační foto foto: Shutterstock

Informovala Státní veterinární správa (SVS). Jde o druhý letošní potvrzený úhyn psa s touto chorobou, uvedli veterináři. Nemoc není pro člověka nebezpečná, zabíjí však zvířata kromě divočáků, kteří ji přenášejí.

Choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Veterináři proto apelují na myslivce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém styku s divočáky.

V českých chovech nemoc rozšířená není, naposledy se vyskytla v malochovu prasat na Benešovsku v roce 2004. Prasata se tehdy nakazila od uloveného divočáka. Letos v lednu uhynul kvůli chorobě pes na Klatovsku.

Když si kočka hraje s psí hračkou

„Apelujeme na chovatele hospodářských zvířat, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti, především zamezili vniknutí divokých prasat do chovů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V současnosti stát platí myslivcům 1000 korun za každé zastřelené divoké prase kvůli africkému moru prasat. Musí z nich ale poslat také vzorky na vyšetření právě Aujeszkyho choroby. Choroba se u divokých prasat sice nadále vyskytuje, poslední plošné testování na ní v republice ale skončilo v roce 2013. Nynější opatření zatím platí do konce letošního roku, odhadované náklady jsou 40 milionů korun.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč