Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Veterináři ročně vyšetří až 3000 zvířat na vzteklinu, hlavně lišky

Magazín

  6:31
Státní veterináři každoročně vyšetří 2000 až 3000 zastřelených nebo uhynulých zvířat na vzteklinu, letos zatím přes 2500. Soukromí veterináři pak loni vyšetřili 4000 zvířat, která napadla člověka, ani jedno nebylo nakažené.
Liška - ilustrační foto.

Liška - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nemoc se v Česku naposledy u volně žijícího pozemního zvířete, lišky, vyskytla před více než 15 lety. U domácího zvířete šlo o kočku v roce 2001. Před dvěma lety zjistili veterináři vzteklinu u netopýra nalezeného v pražských Riegrových sadech. „Podobný případ se vyskytl i letos na konci srpna v Polsku poblíž českých hranic,“ připomněl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček u příležitosti Světového dne boje proti vzteklině, který připadá na 28. září.¨

V Polsku objevili vzteklinu, radnice v Těšíně varuje pejskaře

Ač v Česku není tato nemoc bezprostřední hrozbou, v rozvojových zemích představuje velký problém. Každý rok na toto onemocnění ve světě zemřou desítky tisíc lidí, zejména dětí v chudých mimoevropských zemích. Oběti jsou nejčastěji pokousány psy. Choroba se také vyskytuje v některých evropských státech, například v Rumunsku u toulavých psů. „Z tohoto důvodu SVS opakovaně v posledních letech nabádala české turisty při cestování po této zemi k opatrnosti. Podobně jsme také důrazně varovali před dovozy psů neznámého původu z oblastí, kde se nákaza vyskytuje,“ uvedl Vorlíček. Vzteklina u lišek je pak i v Polsku.

Vzteklina je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, které napadá nervový systém. Přenosná je i na člověka. Šíří se slinami, nejčastěji po pokousání nakaženým zvířetem. Inkubační doba je mezi několika dny a několika měsíci. „Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovaných křečích, končí onemocnění smrtí,“ dodal mluvčí.

Boj proti vzteklině

Loni poprvé v historii získal český veterinář Oldřich Matouch prestižní ocenění za zásluhy od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE), právě za boj proti vzteklině. Matouch se kromě osvětové činnosti zasloužil o vymýcení vztekliny u lišek v ČR díky používání návnad s kapslemi vakcinační látky. Matouch propagoval mezinárodní spolupráci v boji proti vzteklině a má za sebou rozsáhlou publikační činnost.

V Česku se program vakcinace spustil v roce 1989, ukončen byl v roce 2009. Akce vedla k vymýcení vztekliny u lišek. ČR má od roku 2004 od OIE status země prosté této nákazy. Navzdory tomu pokračuje vyšetřování zvířat na vzteklinu.

V Česku musí být navíc všichni psi, lišky a jezevci držení v zajetí ve stáří od tří do šesti měsíců očkováni proti vzteklině a poté ještě přeočkováni. „I nadále platí také povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem první a pátý den po poranění,“ uzavřel mluvčí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!