Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Větrák nahradil lotosové listy. Kdy a kdo ho vymyslel?

Magazín

  6:29
Už po tisíce let se lidé v horkém klimatu osvěžují tím, že kolem sebe rozhýbají vzduch. Ve starověku se ovívali lotosovými listy či proužky bambusu – všechno na ruční pohon. v dávném Egyptě se bohatí a urození nechali ovívat otroky. Antičtí Řekové používali paví pera, Římané si nechávali vozit sníh z Alp a chladný vzduch kolem něj rozháněli pavími pery po místnosti.

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví foto: Shutterstock

V Japonsku v 8. století vynalezli osobní skládací vějíř, který se záhy rozšířil do Číny, kde se těšil velké oblibě a stal se oblíbeným plátnem malířů. Na dlouhá staletí se staly po celém světě hlavním zdrojem osvěžení.

Právě v říši středu se však tou dobou zrodil také první mechanický otočný ventilátor. Není znám přesný rok, ví se jen, že jej vynalezl tamní řemeslník Tching Čchuan, který se narodil roku 180 našeho letopočtu a žil za vlády dynastie Chan. K modernímu větráku měl ještě daleko – byl to spíš obrovský stroj, jejž tvořilo sedm kol o průměru tři metry a který do chodu uváděla lidská síla. ale vzduch i ve velkém sále ochladit dokázal. Někdy v období dynastie Tchang, tedy v letech 618 až 907, lidské ruce vystřídal vodní pohon.

Po knihtisku druhý největší objev. Jak vznikla propiska?

První ventilátory se v Evropě objevily v 16. století a sloužily ke vhánění vzduchu do šachet dolů, ale také k jeho cirkulaci v rozlehlých budovách, například v britském parlamentu v Londýně či nemocničních sálech. K jejich pohonu se využívala koňská síla, kterou v 19. století nahradila pára. Stále se jednalo o obrovská zařízení, na hony vzdálená dnešním větrákům, takže dál vládly hlavně vějíře.

cestu k modernímu ventilátoru otevřel až americký vynálezce Schuyler Skaats Wheeler, který roku 1882 – tedy přesně před 135 lety – vynalezl větrák na elektrický pohon se dvěma lopatkami. Další zlepšení následovala v rychlém sledu. o sedm let později si další Američan, Philip Diehl, patentoval stropní větrák a roku 1909 se v Japonsku zrodil domácí elektrický větrák. S ručními vějíři byl konec. výroba ventilátorů explodovala, cena šla dolů, velikost strojů se zmenšovala, takže byly praktičtější. Koncem 30. let 20. století byl při výrobě větráků kov nahrazen plastem, a ty se díky tomu staly tiššími a odolnějšími. Dnes existují ventilátory nejrůznějších tvarů, barev a velikostí – dokonce i minivětráčky, které připojíte k mobilu, a můžete se nechat ovívat i na dece u rybníka.

Autor: