Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vídeň začala bojovat s holuby po svém, postavila jim holubník

Magazín

  12:09
VÍDEŇ - Vídeň začala bojovat s holuby, a to podle všech pravidel na ochranu zvířat. Nevítané ptáky nechce vyhánět či vyhubit, ale naopak se jim rozhodla postavit holubník. Podle představitelů města se opeřenci budou zdržovat v něm. Nebudou tak rušit hlukem a svými výkaly znečisťovat okolí.
Holub - ilustrační foto.

Holub - ilustrační foto. foto: Reprofoto

První oficiální holubník stojí ve vídeňské čtvrti Meidling. Vyrostl pod střechou zdejší radnice. Po celý rok teď bude v "pilotním provozu".

V rakouské metropoli žije podle odhadů na 130 tisíc až 150 tisíc holubů. Svými výkaly způsobují na památkách, sochách a ostatních budovách nemalé škody. Navíc jsou podle mluvčí vídeňské radní pro ochranu zvířat hluční, zapáchají a ozobávají nejen městskou zeleň, ale i rostliny na terasách a balkonech.

Holubů bude méně, říkají radní
"Tuto problematiku chceme nyní trvale dostat pod kontrolu díky inovativnímu modelu," řekla o zřízení holubníku vídeňská radní pro ochranu zvířat Sandra Frauenbergerová. Podle ní by nápad měl vést nejen k menšímu znečisťování města, ale i k trvalému snížení počtu těchto ptáků v rakouské metropoli.

Pilotní projekt má na starosti kancelář vídeňského ombudsmana pro zvířata. Nápad se zalíbil 12. městské čtvrti - Meidlingu - a začala ho podporovat.

První oficiální vídeňský holubník se tak nastěhoval pod střechu jejího městského úřadu v ulici Schönbrunner Strasse. Půdy se podle organizátorů projektu hodí pro podobné plány nejlépe. Náklady na vestavbu holubníku v nich prý nejsou tak vysoké a také obsluha je snadnější.

Výkaly ptáků zůstanou v holubníku
Výhoda nového boje s holuby spočívá podle magistrátních ochránců zvířat v tom, že se ptáci do holubníku nevracejí jen na noc, ale tráví v něm i většinu dne. Na místě tedy zůstanou i jejich výkaly. Znečistění okolí tak "signifikantně poklesne", uvedla mluvčí vídeňské radní Gabriele Philippová.

Vhodné krmení a zajištění čerstvé vody navíc zaručuje, že ptáci zůstanou zdraví a nebudou mít parazity. Jejich nový domov se také bude pravidelně čistit a dezinfikovat. Nakladená vejce se nahradí umělými, takže se časem sníží i počet holubů. Philippová upřesnila, že s výměnou vajíček se začne, jakmile nynější mláďata odrostou.

Pilotní projekt potrvá rok. V něm se o krmivo a očistu holubníku zdarma postará úklidová firma Assa. Po celou dobu budou odborníci ptáky sledovat.

Zahraniční zkušenosti podle představitelů magistrátu ukazují, že může uplynout až šest měsíců, než holubi svůj nový domov přijmou. Zjistí se také, kolik je potřeba krmiva a kolik času vlastně zabere čištění. První hodnocení a výsledky by měly být známy v příštím roce. Podle nich pak představitelé města dál rozhodnou o tom, jestli oficiální holubníky vyrostou po celé metropoli.

Autoři: ,
Témata: Vídeň, ptáci, Meidling

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!