Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se takto nechovají, vysvětluje mikrobioložka Peková

Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody se státem ohledně testování na koronavirus, ale i kvůli svým prohlášením, že nový typ koronaviru je uměle vytvořený.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MJ

Existuje pěkný bonmot o tom, že vzdělání brání poznání, a paní doktorka Peková dokládá, že na něm opravdu něco je. ;-)

Virové onemocnění je důsledkem selhávání a rozpadu hostitelských buněk (které místo svého fyziologického určení věnují všechen svůj čas a energii na množení vetřelce), nebo útoku imunitního systému na napadené buňky. Sám o sobě virus nemůže škodit: není jedovatý, a vůbec nic neprodukuje.

1) Odhaduje se, že na světě je víc než 100 miliónů druhů virů. Těch, kteří mají vztah k obratlovcům, je asi 3 600 000. Virů, jejichž strukturu a složení známe, je všehovšudy asi 6 000. "Pod rukama" se budou měnit všechny, jelikož k mutaci může dojít při každé jednotlivé replikaci.

2) Z těch sporých poznatků, které o virech máme, není možné dovodit nějaký zákonitý rozdíl v chování "přírodních isolátů" a záměrně modifikovaných mutací. Není ani žádný důvod, proč bychom měli existenci nějakých rozdílů předpo

0 0
možnosti
MJ

kládat.

3) Virus nemůže ovlivnit rychlost svého rozmnožování. Ta závisí jenom na typu a schopnostech hostitelské buňky, nad kterou virus nemá žádnou aktivní kontrolu. Mechanicky i biologicky je virus inertní - projevuje se jedině svou existencí, nic "nedělá" a nic neprodukuje. Virové onemocnění je důsledkem poškození případně rozpadu hostitelských buněk, nebo jejich likvidace imunitním systémem. Napadená buňka nemůže plnit svou fyziologickou funkci, jestliže veškerý svůj čas i energii věnuje množení vetřelce. - To se ovšem stává jen výjimečně: drtivá většina známých virů žádné onemocnění nepůsobí.

0 0
možnosti
Foto

Pokud srovnáme paní Pekovou s panem Prymulou, můžeme vidět dva naprosto rozdílné přístupy. Peková tráví většinu svého času v laboratoři, Prymula v politice.

Prymula je trubec, poletující kolem zdrojů a sbírající je pro své rady. Ta včelička se jmenuje Peková. Mne zajímaly vždy zdroje, dále od nich je vše už manipulovatelné z důvodu politiky nebo zisku.

0 0
možnosti
MV

Ta ženská je naprosto hloupá a o virech neví nic opravdu vědeckého. Žádný vir nedonutí buňku kopírovat něco 270x rychleji. Jakoby počítačový vir měl donutit tiskárnu tisknout 300x rychleji. To prostě nejde. Ona je "Erich von Daniken" výzkumu vesmíru. Je to předvádivá ženská, nic jiného.

0 0
možnosti
PB

P24a88v94e59l 84B87e22ň53o

26. 5. 2020 15:52

V které pak genové vojenské laboratoří získala zkušenosti a znalosti, když mutovala paní viroložka viry, že má tah jasné znalosti, co je z laboratoře a co z přírody ? Ať to "ságne" a hned bude věrohodnější...;-)))

0 0
možnosti
PP

Zkušenosti získala patrně při vývoji léků, to jsou stejné postupy.

0 0
možnosti
MV

M46a73r38t87i91n 65V98í80t

26. 5. 2020 13:12

Já jí věřím, vyjadřuje se zcela srozumitelně, konkrétně, přesně, umí to vysvětlit. Takovým lidem věřím, protože představují něco konkrétního proti čemuž může někdo, kdo tomu rozumí protiargumentovat. Ale sdělení typu "virus je přírodního původu", "Peková je veterinářka" apod. jsou úplně o ničem. Zajímavé by bylo, kdyby jí někdo věrohodný uměl oponovat tak, aby tomu porozuměl i laik. Ale nikoho takového jsem zatím nezaznamenal.

0 0
možnosti
VO

V98í47t 81O24ž85a72n41a

26. 5. 2020 12:17

Příroda mohla změnit ty biologické hodiny viru, není to nic nemožného.

0 0
možnosti
TC

"Genetický terorismus" - to zní děsivě..

0 0
možnosti
MT

Paní veterinářka se rozjela.

0 0
možnosti
PK

Pokračovanie: „Množstvo skutočných vedeckých osobností, ktoré sa dlhodobo venujú evolúcii vírusov, sa už opakovane vyjadrilo k téme pôvodu tohto vírusu a na rozdiel od pani Pekovej svoje analýzy a tvrdenia aj publikovali v prestížnych a recenzovaných vedeckých časopisoch. Spomeniem aspoň spoločné vyhlásenie viacerých osobností v časopise The Lancet, ktoré obsahuje citácie všetkých v tom čase existujúcich relevantných štúdií, a najznámejšiu štúdiu od Kristiana Andersena a jeho tímu publikovanú v časopise Nature Medicine,“ vraví virológ Klempa.

„Toto sú pre mňa autority, ktorým dôverujem, pretože viacerých z nich osobne poznám a mám k ich intelektuálnym schopnostiam obrovský rešpekt. Za ich vyjadreniami stoja nielen solídne dáta, analýzy, rigorózne recenzné procesy, ale aj ich celý profesijný život,“ dodáva.

Podľa molekulárneho biológa Szemesa má nový koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou prirodzený pôvod. Vedec pre Denník N vysvetlil, že najbližší známy koronavírus, ktorý napáda netopie

0 0
možnosti
DK

To je chabý argument, je známo že takzvaný vědecký konsensus představuje ve skutečnosti překážku vědeckému rozvoji. Kdyby platilo co říkáte vy, tak pořád převládá názor že je země placatá a kdo nesouhlasí zaslouží si být upálen.

0 0
možnosti
PK

Niekoľko názorov skutočných odborníkov, títo sú zo Slovenska, no Pekovú popierajú aj kapacity z celej Európy a zo sveta:

„Všetky doterajšie empirické dáta ukazujú, že nový koronavírus má prirodzený pôvod a ide o jeden z mnohých príkladov zoonóz (nákazy zvierat prenosné na človeka – pozn. red.), ktoré sa bežne vyskytujú v ľudskej populácii, hoci s menej kalamitnými následkami,“ povedal pred časom pre Denník N Ľubomír Tomáška, vedúci Katedry genetiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ak by bol nový koronavírus naozaj výsledkom umelého zásahu, potom by vedci siahli po riešení, ktoré im ponúkajú počítačové algoritmy, no tie nie sú vôbec také účinné (a teda smrteľné), ako riešenie vyvinuté prírodnými procesmi.

„Mutácia v S proteíne (S ako spike, čiže výbežok typický pre koronavírusy – pozn. red.) vyvracia akúkoľvek pochybnosť, že (...) vírus unikol z laboratória, lebo ak by to chcel spraviť človek, trvalo by mu to možno 500 rokov, kým by dokázal takúto dokonalú mu

0 0
možnosti