Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vláda chce zapojit migranty do veřejného zdravotního pojištění

Zdraví

  6:59
PRAHA - Vláda zváží možnosti zapojení cizinců do českého veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví to nedoporučilo, pro migranty navrhovalo spíš vylepšení komerčního pojištění.

Nemocnice (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Materiál vláda projednávat nebude, zdravotnický resort ho má doplnit. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet měl dokument na stole poprvé v září a podruhé v polovině listopadu, pokaždé ho ale odložil.

„Byl bych rád, kdyby ministerstvo zdravotnictví dopracovalo materiál tak, abychom ještě zvážili možnost zapojení cizinců do všeobecného zdravotního pojištění u nás. Myslím, že bychom je měli víc do něj integrovat,“ uvedl premiér.

Migranti mohou mít nyní veřejné zdravotní pojištění jen tehdy, pokud v Česku mají trvalý pobyt či zaměstnání a zaměstnavatel v ČR sídlí. Veřejný systém je i pro zahraniční vědce, kteří v zemi dlouhodobě působí, azylanty a některé děti do dvou měsíců po narození. Mít ho nemohou třeba podnikatelé, manželé, manželky a potomci migrantů. Ti musejí uzavírat komerční pojištění.

ČTĚTE TAKÉ:

To podle ministerstva zdravotnictví není dostatečné a mělo by se nově nastavit. Komerční pojišťovny by cizince nesměly odmítnout a musely by mu zajistit takovou péči, jaká se hradí z veřejného pojištění. Do něj ale podle resortu není možné další skupiny lidí zařazovat. Hrozilo by prý finanční rozkolísání systému, nutná je i vazba migrantů na ČR a dlouhodobé přispívání. Panují také obavy ze zdravotnické turistiky a nárůstu nemocnosti přistěhovalců.

Proti tomu dlouhodobě vystupuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Požádalo minulý týden vládu, aby návrhy ministerstva zdravotnictví odmítla a aby také cizinci mohli mít veřejné zdravotní pojištění, když v Česku dlouhodobě žijí.

Kolik žije v Česku cizinců?

Cizinci tvoří něco přes čtyři procenta obyvatel Česka. Ke konci září jich v zemi podle údajů ministerstva vnitra legálně žilo 448 727. Povolení k trvalému pobytu mělo 249 472 osob, k přechodnému 199 255.

Podle zástupců neziskových organizací na pomoc migrantům, úřadu ombudsmanky a některých akademiků je jediným řešením zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění. Podle expertů by se to mohlo týkat asi 80 000 lidí. Odborníci navíc míní, že cizinci by do systému spíš přispívali, než by z něj peníze čerpali. Navrhují například, aby se do veřejného pojištění mohli zapojit migranti třeba až po ročním pobytu v Česku. Za děti by platili pak jejich rodiče, ne stát. Zástupci organizací i vědeckých institucí varují, že pokud se podmínky nezlepší, mohli by si cizí pracovníci místo Česka zvolit jiné země.

Autoři: ,