Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vlak nádorů pojede ještě dvacet let. I jedna cigareta škodí

Zdraví

  6:48
Mnoho kuřáků tvrdí, že moc nekouří, takže vliv na jejich zdraví je zanedbatelný. Nemají pravdu. Už jediná cigareta poškozuje. Cigaretový kouř stejně jako kouř táborového ohně nebo silné chemické výpary dráždí sliznice spojivek a dýchacích cest. To se pak může projevit přechodným chrapotem a kašlem.

Kouření - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

„Každodenní dráždění ale automaticky vede k chronickým změnám zánětlivého charakteru, které trvale poškozují průdušky a plicní sklípky. Aktivní kouření a dokonce i pasivní vdechování cigaretového kouře může u citlivého alergika spustit silný astmatický záchvat. U starších lidí může přivodit srdeční infarkt či cévní mozkovou příhodu,“ upozorňuje Stanislav Losse, zástupce přednosty kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Následky kouření jsou podle doktora Losseho obvykle přímo úměrné době a počtu vykouřených cigaret.

Radioaktivita, chemie, tabák

„Kuřák si často dává do souvislosti jen nastupující průduškové potíže a rychlejší zadýchávání při zátěži. Škodlivost kouření je ale mnohem komplexnější a záludnější. Je zjištěno, že kuřáci v České republice umírají z nejrůznějších příčin o patnáct let dříve, než kdyby nekouřili,“ pokračuje olomoucký lékař.

S kouřením je asi nejvíce spojována rakovina plic. Ta ale nevznikne hned. Navíc přece existují lidé, kteří se s cigaretou dožívají vysokého věku, může argumentovat zastánce tabáku.

„Ano, početím potomka předávají rodiče dětem své geny, včetně dispozice k některým nemocem. Genetická výbava našich buněk ale s věkem stárne. Tím narůstá riziko kritické chyby při opravách a přepisu zakódovaných informací. Ta může vést ke vzniku nádorových buněk. S tím obvykle nic nenaděláme. Můžeme ale ovlivnit faktory, které prokazatelně mnohonásobně zvyšují riziko vzniku nádoru. Z těch nejznámějších je to radioaktivní záření, chemické karcinogeny a především tabákový kouř. Čím více se vystavujeme rizikům, tím větší je riziko, že se něco pokazí,“ varuje Stanislav Losse.

Zhoubná emancipace

Rakovinou plic u nás onemocní ročně přes šest tisíc lidí. U mužů je dlouhodobě na prvním místě v úmrtnosti mezi nádory.

Hlavní zdravotní následky kouření klasických cigaret

  • Nádor ústní dutiny
  • Karcinom hrtanu
  • Karcinom plic
  • Chronická bronchitida
  • Rozedma plic
  • Infarkt myokardu
  • Žaludeční vřed
  • Karcinom slinivky
  • Nádor močového měchýře

Zdroj: Státní zdravotní ústav, výzkum z roku 2016 zahrnující populaci nad 15 let

„Kouření může za 90 procent těchto úmrtí. Potěšující je, že s omezováním kouření v mužské populaci klesá v posledních letech mírně výskyt nádorů plic u mužů. To ale neplatí u žen, kde jsme naopak svědky rychlého nárůstu. Ženy tak jednoznačně doplácejí na pokračující emancipaci a zvýšené kouření. Je to jako rozjetý vlak. I kdyby všichni najednou přestali kouřit, tak rakovina plic se bude ve zvýšené míře vyskytovat ještě dvacet let,“ říká Stanislav Losse.

Mimo nebezpečí samozřejmě nejsou ani děti. Ty rády napodobují, experimentují a jsou snadno ovlivnitelné okolím a reklamou.

První experimenty s cigaretami začínají podle statistik obvykle v deseti letech věku, v Praze o půl roku dřív. Masivně se pak kouří na středních školách. Ve věku 18 let už kouří 90 procent všech budoucích kuřáků a u většiny se vytvoří závislost, ze které téměř není úniku. Přitom podle zákona si v tomto věku teprve smějí začít cigarety legálně kupovat.

Nádory, plodnost i sebevraždy

Kouření má v České republice ročně na svědomí 15 500 lidí. „Mnoho nemocí si kuřák ani nespojí s cigaretami. Kromě rakoviny plic výrazně hrozí i další nádory, z cévních nemocí je to mozková mrtvice, srdeční infarkt, vysoký krevní tlak, špatné prokrvení nebo dokonce ztráta dolní končetiny. Při postižení jemných cévních vlásečnic přicházejí častější nemoci ledvin, potíže s cukrovkou, zhoršení zraku, sluchu, impotence u mužů a zhoršená schopnost žen počít a porodit zdravé dítě. Rychleji řídnou kosti, žloutnou zuby a stárne kůže. Kouření také zhoršuje revmatické choroby, hojení zánětů i ran po operacích. Navíc přitěžuje při psychických chorobách a zvyšuje pravděpodobnost sebevraždy. Mimo jiné má taky hormonální a metabolické vlivy, mění hladiny a účinnost léků.“

I proto by podle doktora Losseho měla být léčba závislosti na tabáku dostupná všem a zdarma. „Měla by probíhat masivní osvěta, která vysvětlí lidem, proč je mnohem lepší nekouřit a proč jsou nutné nekuřácké veřejné prostory. Že pasivní kouření a dokonce i pobyt ve vyvětraných kuřáckých místnostech opravdu a měřitelně škodí. Že je třeba chránit především naše děti, protože dětský organismus je ve vývoji, a tedy mnohem zranitelnější. Děti ještě neumějí plně vyhodnotit rizika a jsou snadnou obětí velkého tabákového byznysu. A velké peníze jsou důvodem, proč se pořád jede dál. I přes jasná fakta,“ zdůrazňuje doktor Losse.

Jak neztloustnout

Aktuálně se zdá, že produkce škodlivin ze zahřívaného tabáku (například v přístroji IQOS) a ještě zřetelněji z elektronických cigaret je nižší než u klasických cigaret. Přechod na tyto formy by tak mohl být pro uživatele zdravotně prospěšný, pokud nedokážou zanechat kouření úplně.

Jedním z argumentů proti přechodu kuřáků na nikotinovou abstinenci jsou obavy, že by jim mohla zvýšit chuť k jídlu a být příčinou tloustnutí.

„Váhový přírůstek je způsoben především častou tendencí přebít abstinenční stres a chutě na cigaretu jídlem, žvýkáním nebo bonbony, tedy snahou zaměstnat ústa,“ připomíná Stanislav Losse. „Současně se spolupodílí i úprava metabolismu a fungování celého těla, především zažívacího traktu. Je proto potřeba s tím počítat a od počátku hlídat stravu. Volit raději méně kalorická jídla, nejlépe zeleninu a ovoce, a místo slazených limonád pít dostatek čisté vody. Přiměřená pohybová aktivita a sport pomáhají snadněji překonat abstinenční potíže, zlepšují náladu i energetický výdej,“ radí doktor Losse.

Autor: