Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jedna z nejvážnějších mentálních poruch. Autisti dostanou novou pomoc

Zdraví

  14:00
Autista je jako domorodec v džungli velkoměsta. Prostě nerozumí. Přitom může sedět v kanceláři hned vedle vás.

Autista (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Někteří vám připadají fajn, jen nepochopí vtip a ironické poznámky. Další se člověku nedívají do očí, těžko komunikují. Jiní se ve svém životě nikdy neobejdou bez pomoci druhého člověka. Nejhůře jsou na tom ti, kteří se sebepoškozují, jsou agresivní vůči okolí. Anebo jsou na tom naopak možná nejlépe, ostatní totiž velice rychle pochopí, že jsou „odlišní“, že mají postižení.

Tajemný svět autistických dětí: jak vnímají návštěvu obchodního centra?

„Když vedle sebe postavíte skupinu deseti lidí s diagnózou autismus, každý bude naprosto jiný. Budou mít rozdílné projevy postižení, rozdílnou inteligenci, jiné nároky, někteří kromě autismu mají ještě další psychické a fyzické poruchy, jako je mentální retardace, epilepsie...,“ popisuje Hynek Jůn z Národního ústavu pro autismus NAUTIS.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem je, že jedinec dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Příčinu se prozatím nepodařilo odhalit. Předpokládá se, že určitou roli zde hrají genetické faktory, různá infekční onemocnění a chemické procesy v mozku. Moderní teorie tvrdí, že autismus vzniká až při kombinaci několika těchto faktorů.

Čekání na dětskou diagnózu

Většinou si rodiče začnou všímat, že je jejich dítě jiné, nejpozději kolem tří let jeho věku. Že jde skutečně o autismus či o některou další z poruch autistického spektra, se většinou dozvědí o několik měsíců později, někdy až kolem pátého či šestého roku. Na diagnostiku se totiž čeká řadu měsíců.

„Rodiče si stěžují, že to trvá dlouho a já se jim nedivím. Důležitá ale není jen diagnóza. Jakmile dítě vykazuje odlišný vývoj s podezřením na autismus, je důležité neztrácet čas a začít s dítětem pracovat. V porovnání s USA jsme v Evropě zaspali. Tady se autista, který se neumí vyjádřit, dostává mimo společnost, považuje se téměř za nevzdělatelného. Jenže on se nemusí naučit mluvit, stačí, že se naučí komunikovat, byť neverbálně,“ upozorňuje Jana Gandalovičová, místopředsedkyně České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Na základní příznaky autismu léky nejsou
  • Petice má získat pozornost pro děti
  • K terapii patří i správné potraviny
  • Zkouší se slibný lék na autistické problémy
  • Stres startuje přejídání
Autor:
Témata: autismus, Evropa, USA

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!