Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vši nejsou žádná ostuda. Větší problémy mohou být v rodinách s více dětmi

Zdraví

  6:30
Startuje to začátkem školního roku a vrcholí právě nyní, kdy děti začínají nosit čepice: ano, jde o vši.

Vši (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zná je každý a všichni se jim chtějí vyhnout. Tenhle kousající parazit má punc špinavého cizopasníka, který si hoví v kšticích sociálně slabšího obyvatelstva. Někteří považují nákazu vší dětskou za takovou ostudu, že by se ani za nic nepřiznali, že mají osobní zkušenost.

Přitom veš dětská není výhradní záležitostí společenské spodiny, ale těch, které nejvíce vyzdvihujeme - totiž dětí. Ti nejmenší, zhruba tak do deseti let, mají rády blízký kontakt, nemají ostych z dotyků.

Bez hostitele nepřežije ani den

Každá učitelka z mateřské školy potvrdí, že hra na kadeřnici patří k velmi oblíbeným. To je pro tohoto parazita naprosto ideální a lidstvu se ho nedaří vymýtit, přestože mimo vlasový porost hostitele vydrží veš jen zhruba 18 hodin a následně umírá na dehydrataci. Napadení vší se projevuje velmi pomalu. O to rychleji se však parazit rozmnožuje. Samice za svůj život, který trvá zhruba měsíc, naklade až padesát vajíček, kterým se říká hnidy. Z nich se zhruba za sedm až jedenáct dní vylíhne nymfa, která dospívá za osm dní. Proto je důležité po prvním odvšivení celý očistný proces zhruba po této době zopakovat. Pokud to rodiče nakažených dětí podcení, celý proces se bude opakovat.

Veš dětská (Pediculus capitis)

  • vyskytuje se ve všech sociálně-ekonomických skupinách neudrží se na vlasech kratších než 1cm
  • nepřenáší na lidi žádnou nákazu
  • samice žije asi měsíc, samci o něco méně mimo svého hostitele přežije veš zhruba 18 hodin, pak ztrácí schopnost sát krev a umírá na dehydrataci samice
  • během života naklade až 50 vajíček (hnid), z hnidy se za 7-11 dní vylíhne nymfa, ta se třikrát svléká, po každém svlečení saje krev a za 8 dní dospívá
  • dospělý jedinec saje krev 4-5krát denně s výběrem prostředků proti vším vám poradí třeba v lékárně, proces odstranění vší se musí zhruba po 8 dnech zopakovat
  • živé hnidy se nacházejí ve vlasech těsně u hlavy, zvláště v oblasti spánků a zátylku vši je nejlépe vyčesávat nad vanou, na bílé ploše jsou dobře vidět hnidy zůstávají přilepené na vlasech i po odumření
  • časem se samy rozpadnou, existují i preparáty (zejména různé šampony), které dokážou z vlasů hnidy odstranit doporučuje se odstranit vši i z věcí, které s vlasy postiženého přišly do kontaktu (lůžkoviny, oblečení), pokud je nelze vyprat, stačí je ponechat mimo kontakt s člověkem
  • sourozenci nakaženého dítěte a ostatní členové rodiny mají podstoupit proces odstranění vší, jen pokud jsou tito živí paraziti nalezeni i u nich

Zvláště v rodinách s více dětmi pak může jít o dlouhodobější problém. Své o tom může vyprávět maminka pěti dětí Amálie Vaníšková z Děčína, které naskakuje při slovu veš okamžitě husí kůže.

„Zkušenosti máme dvě, výživná však byla naštěstí jen jedna a paradoxně v době, kdy jsme měli jen tři děti, které navíc ani nechodily do školky. Vešky přinesly od kamarádů,“ vzpomíná maminka dětí, které se všechny pyšní hustými vlasy. „Vyzkoušeli jsme snad vše, pořád dokola jsem prala ložní prádlo i plyšáky. A stejně jsem jednu dvě vešky vždycky u někoho objevila. Nejvíc trpěl syn, má hodně husté vlasy, které jsme tehdy obětovali, šel dohola.

Vlasy děvčat jsme ušetřili, o to větší piplačka bylo odstranit všechny hnidy. Nejmladší dcera si nenechala na vlásky sáhnout, takže jsem vždycky musela počkat, až usne a ,týrat‘ ji ve spánku,“ vzpomíná Vaníšková nad fotografií, na níž její tři děti spí s hlavami zabalenými do šátků.

S loňským dárečkem se už vypořádala rychle, možná i proto, že byla velmi brzy upozorněna na výskyt vší u holčičky, která u nich byla na návštěvě. „Děti jsem prohlédla, našla dvě mršky, všechny jsem preventivně nastříkala, vyprala povlečení a byl klid. Těší mě, že učitelky ve škole děti občas prohlédnou. Jenže se musím bát i kvůli manželovi, protože začal pracovat v nízkoprahovém centru, kde poskytují sociální pomoc potřebným a ze kterého občas někoho vyprovodí právě kvůli vším,“ dodává Vaníšková.

Veš dětská ročně ve světě napadne 370 milionů lidí. Dospělý jedinec saje krev hostitele čtyřikrát až pětkrát za den. Nymfa vylíhnutá z hnidy se, než dospěje, třikrát svléká a po každém svléknutí také saje krev. Místa na hlavě pokousaná vší svědí, může dojít až k dermatitidě, tedy zánětu kůže. Typická pro děti napadené vší je podrážděnost způsobená nevyspáním.

Centimetrové vlasy nejsou pro každého

Nabídka prostředků pro boj se vší dětskou je v současné době široká a každý si pochvaluje něco jiného. V lékárně rádi poradí, co může komu vyhovovat nejlépe.

Nejúčinnější je postiženému vlasy ostříhat úplně nakrátko. Veš se totiž neudrží na vlasech do délky jednoho centimetru. To je však přímo hororová představa zvláště pro holčičky. Nehledě na to, že i řada chlapců si dnes pěstuje delší vlasy, obzvláště pokud je mají kvalitní husté a vlnité.

Takový „zákrok“ si dodnes vybavuje třiatřicetiletá Markéta Janstová z Mostu. „Ve čtvrté třídě jsem si přinesla vši ze školní družiny. Povedlo se mi nakazit i sestru. Té se nějak nezdálo, že se často drbu, a když už se začala drbat i ona, řekla to mamince a ta neváhala, vzala hřeben a prohlídla nás obě. Rodiče nám umyli vlasy tehdy dostupným šamponem Orthosan a nastříkali nějakým sprejem. Následovalo vyčesávání. V té době jsem byla omluvena ze školy... ze zdravotních důvodů. Boj s veškami byl ale náročnější, než se původně zdálo. Sestra už je neměla, ale mě se držely,“ vzpomíná mladá maminka, která se tehdy jako každá baletka pyšnila dlouhými vlasy, které si na taneční hodiny vždy sepnula do drdolu.

Vítězné tažení

„Po dvou týdnech marného boje, použití všemožných šamponů, sprejů, odpuzovačů a babských rad se můj tatínek rozhodl pro radikální řešení. Odvedl mě na balkon, vzal strojek na stříhání psů, který jsme měli kvůli našemu knírači, a ostříhal mě na ježka. Vlasy jsem neměla delší než tři milimetry. Hrozně jsem brečela, když jsem se viděla v zrcadle, ale maminka mě utěšovala, že mi vlasy dorostou a budou zdravější a krásnější,“ popisuje vítězné tažení proti vším, jehož následkem však byly posměšky spolužáků ve třídě. „Stejně hrozné bylo přijít na balet mezi krásně načesané holčičky. Opět dodnes vzpomínám, jak celá třída ztichla, když jsem vešla.

Korepetitorka přestala hrát na klavír a všichni na mě doslova zírali. Rozbrečela jsem se, ale právě paní korepetitorka zachránila situaci a řekla, že je to teď moderní a velmi praktické,“ uzavírá Janstová a s odstupem času hodnotí rozhodnutí rodičů pozitivně: „Udělali to nejlepší, co v dané situaci udělat mohli. Mám syna, takže krátký sestřih by mu tedy snad tolik nevadil. Spíše však doufám, že takovou situaci nebudu muset řešit, a pokud ano, že už jsou na trhu taková léčiva, že bychom si s tím poradili,“ doufá Janstová.

Veš dětská není ve skutečnosti výhradní záležitostí společenské spodiny, ale těch, které nejvíce vyzdvihujeme - totiž našich dětí

Autor:
Témata: rodina, parazitismus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!