Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výjimečný úkaz. Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

Věda

  6:00
PRAHA - Úkaz viditelný asi jen třináctkrát za století - přechod planety Merkur před Sluncem - budou Češi moci pozorovat toto pondělí odpoledne. Začne krátce po poledni vysoko nad obzorem a sledovatelný by měl být téměř po celou dobu trvání až do západu Slunce. Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. Odborníci doporučují, aby byli lidé při pozorování opatrní a raději navštívili hvězdárny. Nechráněný pohled na Slunce s Merkurem totiž může vážně poškodit zrak.

Kombinovaný snímek ukazuje přechod Merkuru přes Slunce v roce 2006. foto: NASA

Merkur jako drobná tečka se bude víc než sedm hodin pomaličku přesouvat přes sluneční disk. „Je to takový zvláštní druh zatmění Slunce, akorát Merkur, protože je to velmi daleko vzdálená planeta, tak je velmi malý a Slunce nestačí zakrýt. Proto těmto zatměním říkáme zákryty,“ řekl ČTK mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Zatmění slunce sledovali lidé v Česku v parcích i z hvězdáren

Naposledy Češi mohli tento jev vidět v roce 2003. Podle Suchana nejde o běžný úkaz, ale také není tak vzácný jako třeba přechod Venuše. Úkaz se objevuje většinou v květnu nebo listopadu. Zatímco listopadový nastane za tři roky, další květnový se má odehrát až v roce 2049. „Pozorování přechodu Merkuru je oříšek, protože ta planeta je příliš malá na to, aby byla vidět proti Slunci i přes filtr nebo pouhýma očima. To znamená, že je potřeba použít dalekohled,“ popsal Suchan. Do dalekohledu by pozorovatelé měli dát filtr, nebo využít čočkový dalekohled, ale nedívat se do něj a promítnout si obraz Slunce s malým „kolečkem“ Merkuru na bílou podložku.

Veřejné pozorování například chystá Hvězdárna Valašské Meziříčí, a to konkrétně přímý internetový přenos úkazu prostřednictvím slunečních dalekohledů přes speciální úzkopásmové filtry. Možnost pozorovat budou mít i Středočeši a Pražané. Otevřena bude hvězdárna v Ondřejově, kterou spravuje Astronomický ústav, i hvězdárna Ďáblice a Štefánikova hvězdárna. „Ti, kteří se nechtějí mačkat a čekat frontu k okuláru dalekohledu, mohou přijít do Planetária, kde bude úkaz promítán na plátno v sále Starvid v reálném čase,“ dodal Jan Šifner.

Pozorování úkazu: 1.kontakt 13 h 12 min Dotyk slunečního kotouče 2.kontakt 13 h 15,3 min Celý kotouč Merkuru ve Slunci Maximální fáze 16 h 56,1 min Nejhlubší zanoření Západ slunce 20 h 31 min. 3.kontakt 20 h 37,3 min Merkur opouští sluneční kotouč 4.kontakt 20 h 40,5 min Konec úkazu Zdroj: Planetárium Praha mrz mal

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...