Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Indii umrzly tisíce vzácných koz. Produkce kašmíru je ohrožena

Magazín

  10:29
ŠRÍNAGAR - Po mimořádných přívalech sněhu v Himalájích uhynulo v indickém Kašmíru hlady téměř 25.000 kašmírských koz. To podle úřadů ohrožuje produkci vlny, jež slouží k výrobě luxusních šál, po nichž je v celém světě velká poptávka.

Kašmírová koza foto: Shutterstock

Tisíce nomádů chovají tyto malé kozy v nehostinné krajině Ladak ve státě Džammú a Kašmír na severu země nedaleko Číny. V tomto regionu se každoročně vyrobí kolem 50 tun této velmi vyhledávané vlny, jíž se pro její jemnost často říká zlaté vlákno.

Vlna se stříhá na krku zvířete, kde je nejjemnější, pak se posílá do údolí Kašmíru, kde se tká a proměňuje v šátky a šály, jejichž cena může dosáhnout v přepočtu až 15.000 Kč.

Čím výše se koza chová, tím je kvalita její vlny vyšší. Koza má totiž ve velkých výškách kvalitnější vlnu, která ji chrání před chladem.

Na náhorní planině Čangtang ve výšce 5200 metrů však letos uhynulo hlady téměř 25.000 koz, protože jejich potravu skryly nezvyklé příkrovy sněhu.

O pomoc žádají vládu

"Všechny přístupové cesty zavalil sníh. Před týdnem jsme požádali vládu, aby z vrtulníků shazovala potravu kozám, které přežily," vysvětluje Rigzin Spalbar, šéf rozvojové rady v Ladaku, která je autonomní správou regionu.

"Sedm dní mi trvalo, než jsem dorazil do této zóny, a když jsem přišel, všude kolem mě ležely mrtvoly koz," uvádí a upřesňuje, že jediný kontakt s nomády lze navázat pomocí satelitního telefonu.

Smrt může rovněž postihnout dalších 175.000 koz, pokud se jim nepodaří dostat se k potravě zasypané sněhem hlubokým 90 centimetrů. Jde o největší přívaly sněhu za posledních 50 let, říká Spalbar.

Počasí v Čangtangu

  • v letních měsících v Čangtangu téměř nikdy neprší, a proto je trávy méně
  • v zimě bývá půda pokryta pouze pěticentimetrovou vrstvou sněhu, ale teplota může klesat až k minus 50 stupňům Celsia

"Jsme naprosto zoufalí a snažíme se získat kompaktní potravu pro kozy u armády v Léhu," správním středisku oblasti Ladak, vysvětluje Spalbar.

V posledních letech začali tkalci v Kašmíru z důvodu nedostatku vlny z Ladaku dovážet kašmírskou vlnu z Číny a z Mongolska, aby mohli reagovat na zvyšující se poptávku. Za posledních deset let poklesl počet nomádů z 8000 na dnešních 5000.

Poptávka po vlně výjimečné kvality vzrostla v celém světě a zejména v Indii, kde byla posílena opatření proti nelegálnímu obchodu s šáhtúšem, což znamená v perštině "král jemné vlny", který pochází z vzácného druhu chráněné tibetské antilopy žijící v Himalájích ve výšce nad 5000 metrů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!