Hormony stimulují od druhého až třetího měsíce těhotenství vlasy a spíše než růst nových způsobují přibrzdění poslední fáze jejich života, během níž dochází k vypadávání. Na hlavě nám tedy zůstávají i vlasy, které by v jiném období již dávno vypadly. „Může se nám zdát, že vlasy v těhotenství houstnou a nabývají na objemu. Po porodu, kdy se však ženské tělo vrací na původní hormonální úroveň, dochází k velmi rychlému vypadávání všech vlasů, které těhotenství udržovalo při delším životě,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.
„Při dobrém zdravotním stavu vypadne člověku něco mezi 50 až 80 vlasy denně. Po porodu se může stát, že se jejich počet navýší až trojnásobně oproti běžném stavu. Není proto překvapením, když ženě na hřebenu zůstanou chomáče vlasů,“ dodává Kašpaříková.
Čechy zrazují vlasy, ne ponožky v sandálech![]() |
Vypadávání vlasů je přitom doprovázeno dalšími obtížemi, jako je nadměrné maštění vlasů, suchá a svědivá vlasová pokožka, tvorba lupů, dehydratace vlasů či nedostatečná výživa vlasového kořínku způsobená nedostatkem vitaminů, minerálů a stopových prvků v organismu. Hormonální pokles neovlivníte, ale na vybrané vlasové obtíže můžete vlasy připravit již v průběhu těhotenství.
Vitaminy, stopové prvky či minerální látky. To všechno si dítě bere z těla matky. Jen málokterá žena však ví, čeho má v těle aktuální nedostatek. Velmi jednoduchý způsob, jak to zjistit, představuje Darkfield diagnostika. Ta spočívá v soustavném pozorování čerstvě odebrané kapky krve, která poskytuje souhrnný obraz o stravovacích návycích, nedostatku vitaminů či dalších důležitých látek. Na základě výsledků lze doporučit vhodnou výživu organismu, ale také předejít nemocem.
Co o vlasech nevíte
|
Každodenní správná péče dokáže udělat s vlasy doslova zázraky. Vlasům můžete uškodit: špatnou technikou foukání vlasů. Řada žen si je fénuje v předklonu, což způsobuje jejich oslabení a následné vypadávání. Správně bychom měli vlasy vysoušet vždy po směru růstu, především majitelky vlnitých vlasů mají tendenci ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení,vlasům nepřidá ani každodenní používání žehličky, kulmy i fenu, proto se je vždy snažte ochránit speciálním přípravkem, velmi častý nešvar stále představuje domácí barvení.