Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jak vypudit krtka? Nesmíte ho týrat, pomůže vysavač nebo sekačka, radí odborník

Magazín

  7:00aktualizováno  12:04
Hromádky na záhonech či trávníku jsou noční můrou mnoha zahrádkářů. Jejich původce - krtek obecný - může svojí „prací“ znehodnotit celý trávník i záhony za několik málo hodin, majitelé pozemků s ním přitom často svádí marný boj.
Krtek - ilustrační foto.

Krtek - ilustrační foto.

Mnohdy nezbývá nic jiného, než vyčkat, až krtek přesídlí jinam, vztahuje se na něj totiž vztahuje zákon na ochranu před týráním. Několik humánních metod, jak se krtka zbavit, přesto existuje, uvádí soudní znalec v oboru zemědělství Stanislav Kubesa.

KRTEK OBECNÝ

  • Latinsky Talpa europea

Mnohými zahrádkáři zatracovaný živočich zvířátko s výborným sluchem a čichem. 

Dosahuje velikosti kolem 12 centimetrů a živé hmotnosti kolem 80 gramů. 

Dožívá se 2-5 let. 

Jeho mohutné přední tlapky jsou vybaveny 10 prsty s drápy

Žije nejčastěji na polích, loukách, zahradách, v parcích, ale i na sportovištích, golfových hřištích v chodbičkách 30 - 40 cm pod zemí.

V obytné chodbičce žije, rodí a odchovává z jara 3-7 mláďat velikostí fazole, které již po 3 týdnech vidí a začínají lovit. 

Mláďata dospívají v druhé polovině roku a v následujícím roce se rozmnožují. V okružních chodbičkách, které jsou několik decimetrů pod zemí, loví potravu. 

Živí se larvami, žížalami, hmyzem, drobnými hlemýždi, ještěrkami, nepohrdne ani myši či žábou. Této havěti spotřebuje denně téměř tolik, kolik sám váží. Často se objevuje v čerstvě obdělané půdě bohaté na tyto živočichy. Svojí přítomností je nejen likviduje, ale také půdu provzdušňuje a dává vědět „že půda ve vaší zahradě je zdravá a živá"

Půda z krtinců je podle odborníků velmi vhodná ke květinám.

Za některé škody krtci nemůžou - například chodbičky kolem stromů, keřů, nebo těsně pod povrchem trávníku bývají často dílem hrabošů a hryzců a jsou neprávem přisuzovány krtkům.

K vypuzení krtka ze zahrady vyzkoušeli zahrádkáři řadu různých, často „zaručeně úspěšných metod“, které se více či méně osvědčily. Tyto metody lze podle slov Stanislava Kubesy rozdělit do tří skupin - mechanické, akustické a chemické. Ideální je přitom kombinovat všechny dohromady. „Je třeba mít na paměti, že je pro krtka nepříjemný zvuk, pach, vibrace a průvan. Toho lze pak využít v různých kombinacích k jeho vypuzení, ne však k zabíjení,“ popisuje místopředseda představenstva Českého zahrádkářského svazu Kubesa. 

Mezi účinné mechanické způsoby patří například odchyt živočicha do nádoby nebo pasti a následný přesun mimo zahradu do volné přírody. Ten je podle Kubesy nutný provést do jedné hodiny, jinak krtek uhyne v důsledku stresu. „Vhodné je také podebrat krtince rytím ve chvíli, kdy si je krtek vytváří. Využít můžeme rytí vidlemi či motykou a půdu poté přesunout mimo,“ říká Kubesa.

S krtkem si poradí kočka i pes

Účinné je i vpustit do krtčí chodbičky průvan, ideálně vysavačem, jehož funkci přepneme ze sání na foukání. „Osvědčilo se také odchytnout krtka kočkou nebo psem. Nedoporučuji ale kocoury, kteří jsou líní, ani kastrované kočky. A pozor na to, že pes dělá díry v trávníku,“ upozorňuje Kubesa. 

Využití zvuků, které krtek nemá rád, řadí odborník do skupiny akustických metod. Patří mezi ně sekání trávníku sekačkou, denní pohyb dětí na zahradě či pobyt psa v zahradě. Vhodné je také použít zvukové plašiče jako větrníky či železné trubky nebo elektronické plašiče na bázi ultrazvuku - solární či bateriové. 

Vysadit určité rostliny do záhonů radí Kubesa v rámci chemických způsobů vyhnání krtka. Doporučuje například řebčík královský, pryšec kolovratec, laskavec, česnek medvědí či aksamitník. Do chodbiček od krtka můžeme také vložit zapáchající látky jako citrónovou či pomerančovou kůru, lidské vlasy, draselnou sůl, naftalín nebo benzín. „Do chodeb je stejně tak vhodné aplikovat gelové návnady nebo zapálenou patronu dýmovnice,“ říká Kubesa.

Návnady položte v jednom směru

Zakoupit můžeme podle něj biocidní repelent Margosa Extrakt s výtažky ze stromu indického šeříku. „Aplikuje se ve formě kuliček do krtince a do chodbičky. Zápach se uvolňuje postupně a šíří se do chodbiček, kde působí delší dobu, a dokáže krtky trvale odehnat. Účinek přetrvává minimálně 3 až 6 měsíců,“ popisuje Kubesa. 

Pro správné vypuzení krtka ze zahrady je důležité dodržovat jednu zásadu: pachové nebo akustické návnady musíme položit tak, aby měl krtek možnost se ze zahrady dostat – tedy z jednoho směru. „Krtkovi bychom měli nechat předem určený směr útěku, aby neběhal v bludném kruhu a nezůstal uzavřený nástrahami v norách,“ dodává odborník Stanislav Kubesa. 

CHRÁNĚNÝ ŽIVOČICH?

  • Podle zákona 381/2009 Sb., o ochraně přírody jsou někteří živočichové pouze obecně chráněni. 
  • Krtek obecný je chráněný zákonem, tak jako jsou chráněni ostatní živočichové a rostliny, ale nejedná se o zvláště chráněného živočicha, jako jsou např. kriticky ohroženi - křeček polní, rejsek horský a plch lesní. 
  • Pokud by došlo k týrání při odchytu a někdo to oznámil, může být  zahájeno správní řízení ze zákona na ochranu proti týrání zvířat.
  • Podle vyjádření mluvčí České inspekce životního prostředí se krtek obecný vyskytuje běžně na celém území České republiky a je rozšířen ve velké části Eurasie od Velké Británie až po západní Sibiř. 
  • Nikdy nevznikl důvod jej chránit, a to především vzhledem k jeho strategii přežití. Jedná se ale o obratlovce, a tak je k jeho hubení třeba přistupovat podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, zákona č. 246/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Burketová

S tím se ztotožňuje i mluvčí Státní veterinární správy ČR, prvotní interpretaci je však podle něj potřeba učinit podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, který stanoví, zda je možné konkrétní zvíře usmrtit. 

„SVS by na základě zákona č. 246 řešila případy, kdy by se prokázalo, že bylo konkrétní zvíře usmrceno nedovoleným způsobem, resp. způsobem, který lze považovat za týrání,“ vysvětluje Petr Pejchal.

Máte vlastní zkušenosti, jak se vypořádat z krtkem na zahradě?
Neváhejte své tipy zaslat e-mailem autorce článku.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...