Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vyviklat, netočit s ním a dobře dezinfikovat, říká odborník

Zdraví

  6:42
Lidé by měli udělat vše pro to, aby se na ně klíšťata v přírodě nepřisála. Ale když se tak stane, měli by je včas a správně odstranit, říká Milan Daniel, jenž se klíšťatům dlouhodobě věnoval ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Klíště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Kde se vlastně musíme před klíšťaty chránit nejvíc?
Rizikovými místy jsou především listnaté a smíšené porosty. Zejména pak jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací, včetně okrajů cest. Dále jsou to různé zarostlé strže a prohlubně v terénu a vodní břehy. S výskytem klíšťat je ale třeba počítat i ve větších parkových komplexech a zahradách.

LN Kdy jsou klíšťata nejnebezpečnější?
Období rizika podle místních podmínek začíná v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu. Vrchol je obvykle od května do července. Aktivitu ovlivňuje počasí, proto Český hydrometeorologický ústav připravuje každodenní předpověď, která je k dispozici na webu této instituce (www.chmi.cz) a Státního zdravotního ústavu.

LN Jak bychom se měli chovat na místech s předpokládaným výskytem klíšťat?
Měli bychom si zvolit oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky, na nichž je klíště dobře vidět. Nevhodné je naopak tmavé oblečení z látky s vlasem. Měli bychom použít repelentní přípravek, který je vhodné nanést na oblečení, zejména od kolen níže, při sbírání lesních plodů také na ruce a rukávy. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční. V terénu ohroženém výskytem klíšťat by si lidé neměli sedat nebo lehat na zem, a to ani na pokrývku. Je dobré si při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou, nohavice, punčochy a sejmout případná klíšťata. Na klíšťaty ohrožená místa není dobré brát s sebou psy, nebo aspoň jen na vodítku, aby byl omezen jejich pohyb v terénu.

LN A co dělat po návratu domů?
Prohlédnout si pečlivě celé tělo a zjistit, zda se nepřichytilo klíště. Nejčastěji je najdeme v podkolenní jamce, tříslech, podpaží a za ušima. U dětí můžeme klíště najít mezi vlasy na hlavě. Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Doporučuji použití zrcátka na místa, kam si nevidíme.

LN Je pravda, že člověka mohou napadnout i nedospělá klíšťata?
Ano. Mohou nás napadnout a infikovat i larvy nebo nymfy klíštěte. Nymfy jsou dokonce nejčastějším vývojových stadiem klíšťat, které napadá lidi. Nenasátá larva je v průměru velká jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm.

LN Nestačí, když se po návštěvě lesa osprchuji?
Sprchování ani omytí žínkou nestačí! Další prohlídku těla je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může pohybovat i několik hodin po těle napadeného, než se přichytí. Ve slinách klíštěte, které vylučuje při sání do krve napadeného, jsou obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění se dostavuje až po řadě hodin.

LN Proč je vlastně brzké odstranění klíštěte tak nutné?
S postupující dobou sání se u klíštěte zvyšuje sekrece slin. Dochází k množení viru obsaženého ve slinných žlázách a zvyšuje se dávka patogenu. Ve slinách klíštěte je i složka, která vytvoří kolem jeho sacího ústrojí pohrouženého do pokožky napadeného po několika hodinách obal z tzv. cementu. V této fázi je uvolnění klíštěte obtížnější než ihned po přichycení, kdy je zakotveno v rance pouze mechanicky zoubky na sacím ústrojí.

LN Jak tedy mohu správně odstranit přichycené klíště?Místo přisátí je nutné dezinfikovat jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie, například žínky, lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu. To se po dvou až třech minutách uvolní. Můžete také klíště opatrně podebrat co nejblíže u povrchu pokožky a vyjmout měkkou pinzetou.

LN Dříve se doporučovalo klíštětem otáčet...Klíšťaty v žádném případě netočte, jejích sací ústrojí není vrut! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

LN Klíště jsem vyviklal, co mám dělat dál?
Místo po odstraněném klíštěti byste měli znovu dezinfikovat jodovým či jiným prostředkem. S každým klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem, a proto je nutné si při jeho likvidaci nepotřísnit ruce, případně předměty v okolí. Zásadně ho tedy nemačkejte. Zabalte do kousku papíru a ten třeba spláchněte do WC nebo spalte... Opatrně si počínejte i při odstraňování klíšťat ze psů a koček, nasaďte si při tom gumové rukavice.

LN Co se může stát po odstranění klíštěte?
Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy zarudnutí pokožky v místě přichycení. To může přetrvávat dva až tři dny. Pokud se nezvětšuje, nejde o borreliové zarudnutí kůže. Pokud naopak zjistíte zvětšující se zarudlou skvrnu na kůži, která většinou v centru zbledne, navštivte lékaře. Stejně tak jděte ihned k lékaři, máte-li po přisátí klíštěte zvýšenou teplotu, jste unavení či zjistíte chřipkové příznaky.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...