Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výzkumný tým z Brna zlepšil diagnostiku leukemie

Věda

  7:00
BRNO - Výzkumný tým z brněnské Masarykovy univerzity vyvinul nový postup, jak zlepšit diagnostiku chronické lymfocytární leukemie. Daří se díky němu lépe odlišit pacienty se špatnou prognózou od těch, kteří budou bez vážných potíží s nemocí žít i desítky let.

Závěry brněnských výzkumů se nově staly součástí mezinárodních léčebných doporučení, řekl novinářům děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer. Budou tak podle nich postupovat lékaři na celém světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Chronická lymfocytární leukemie je v Česku nejčastějším druhem leukemie. Tvoří zhruba 40 procent případů a za rok ji lékaři zjistí u 600 lidí. Podle lékaře Michaela Doubka mají přitom nemocní velice rozdílnou prognózu. "U některých se vůbec nemoc léčit nemusí, a dokonce léčba nemocné může poškodit. Další část nemocných vyžaduje intenzivní léčbu a jejich prognóza je velmi špatná," uvedl.

Platí to asi o čtvrtině pacientů. Lékaři jim zpravidla musejí oznámit, že mají před sebou asi rok života. Podle Doubka není zcela jasné, které všechny faktory ke zhoršené prognóze vedou.

Vědci však zjistili, že existuje gen, který chrání buňky před jejich možnou přeměnou na buňky nádorové. Přes tuto znalost zůstávala skupina nemocných, u nichž leukemie měla agresivní průběh, ačkoliv to testy dopředu nesignalizovaly.

PSALI JSME:

Pozdějšími výzkumy se ukázalo, že podstatný není jen gen, ale i jeho mutace. Právě určitá mutace genu znamená vážný průběh nemoci.

Díky novému postupu mohou lékaři spolehlivě odlišit pacienty s leukemií, které nebude třeba vůbec léčit, a tak je od této zátěže uchránit. Jiné skupině pacientů lékaři aplikují kombinaci chemoterapie a protilátek proti nádorovým buňkám. Dalším nemocným zatím účinně pomoci neumějí. "Zkouší se řada léků, ale výsledky jsou neuspokojivé. Optimální léčba neexistuje," řekl Doubek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!