Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vzácní nosorožci z Česka v pořádku dorazili do keňské rezervace

Magazín

  12:02aktualizováno  20. prosince 15:39
HRADEC KRÁLOVÉ - Čtveřice vzácných nosorožců bílých ze zoo ve Dvoře Králové v časných ranních hodinách dorazila do Keni a nyní se už zvířata zabydlují v cílové rezervaci Ol Pejeta v centrální části země. Tam na jejich příjezd čekala ředitelka dvorské zoologické zahrady Dana Holečková. Nosorožci jsou podle ní v pořádku. O tom svědčí to, že se prý ihned pustili do krmení.

Samec Suni ve svém novém výběhu. foto: ČTK

Transport nosorožců ze Dvora Králové do Keni je pokusem o záchranu druhu. Severní bílí nosorožci (Ceratotherium simum), jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý.

"Nosorožci dostali lehká sedativa, přeci jen jsou zvyklí na klid a byl kolem nich pořádný ruch," řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková. Transport ze Dvora Králové na pražské letiště se podle ní obešel bez problémů. "Zvířata jsou v naprosté pohodě," dodala.

Zoologové se snažili nosorožcům připravit co možná největší komfort. Kamiony byly vyhřívané, v boxech byla podestýlka, krmivo a napájení. Stravu, na kterou jsou zvyklí z Česka, budou dostávat i nějaký čas v Africe. Pracovníci zoo vezou do Keni zásoby a budou zvířata sledovat v rezervaci minimálně do konce ledna.

Podle mluvčí zoo je nyní pro transport ideální roční období. V části Afriky, kam čtveřice míří, je v současnosti 20 stupňů Celsia, což měli nosorožci i ve stájích. Chodili v zimě do výběhů, takže je v novém domově nemohou v noci zaskočit teploty kolem nuly.

Nové mládě se narodí nejdříve za dva roky
Odborníci si od přesunu zvířat do přirozeného afrického prostředí slibují, že by se tam mohli rozmnožit a zachránit tak svůj ohrožený druh. Podle ředitelky Holečkové však lze s případným mládětem vzácného tvora za optimálních podmínek počítat nejdříve za dva až dva a půl roku. Březost samic nosorožců bílých trvá přibližně 15 měsíců.

Pokus o záchranu nosorožců bílých transportem do přirozeného prostředí však kritizuje sdružení Safari Archa 2007, které považuje za lepší řešení asistovanou reprodukci. Zoologové naopak věří tomu, že hormonální hladina samic by se mohla v Africe dostat na normální hladinu a mohly by zabřeznout. Odchov v zajetí se za posledních devět let nezdařil.

Tento druh nosorožce je na prahu vyhynutí, proto už nechtěli odborníci dál váhat. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních informací údajně v Súdánu odborníci objevili tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt do rezervace, kam míří nosorožci z dvorské zoo, řekla Myslivečková.

Podle informací agentury DPA skupina těchto vzácných tlustokožců žila ještě před několika lety v národním parku Garamba v Kongu. Rezervaci však již několik let okupují ugandští povstalci a oblast je pro vědce a ochránce přírody nepřístupná.

S financováním pomáhaly světové organizace
Dvorská zoo vybrala na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého samce Suni a dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu. Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní nosorožce se podařilo odchovat ve dvorské zoo. Nosorožci bílí se dožívají přibližně 40 až 45 let.

"S financováním akce nám pomáhaly různé světové organizace působící v oblasti ochrany druhů. Hrubý odhad je, že za tři roky si projekt vyžádá pět milionů korun. Nosorožci zůstávají majetkem zoo. Pokud se jednou narodí víc mláďat, je možné, že se některé někdy do zoo vrátí," řekla Myslivečková.

Autoři: ,