Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vznikl vlastně náhodou. Kde se vzal ohňostroj?

Magazín

  6:29
Žádná silvestrovská a novoroční oslava se neobejde bez pořádného ohňostroje. Jeho vynález se připisuje Číně, kuchyni a náhodě. Podle legendy se to přihodilo před dvěma tisíci lety, když se jistému čínskému kuchaři v dutém bambusovém výhonku omylem smíchaly dřevěné uhlíky, síra a ledek, tedy směs dodnes známá jako střelný prach. a když výhonek spadl do ohniště, s ohlušujícím rachotem explodoval.

Silvestrovský ohňostroj v Montrealu. foto: ČTK

Podle jiné verze tohoto příběhu střelný prach vynalezl kolem roku 800 jiný Číňan, který se pomocí stejných ingrediencí snažil rozlousknout tajemství života.

Kde a kdy se vzal vánoční stromeček? Zbývají nám dvě legendy

Jisté je, že hlavní zásluhu na vzniku ohňostroje má čínský mnich li Tchien z města liou-jang, ležícího v provincii chu-nan, kde se dodnes soustředí čínský ohňostrojový průmysl. Původní vynález Tchien ještě vylepšil a zasloužil se o jeho rozšíření.

Tehdejší ohňostroj byl však tomu našemu hodně vzdálený. Prach v bambusových výhoncích nebo papírových tubách se prostě hodil do ohně a prásk! lidem šlo hlavně o pořádnou ránu, která měla zahánět zlé duchy. Tento třaskavý zvyk se ujal během oslav čínského nového roku, narozenin či svateb. Střelného prachu si všimla i armáda a na svět přišel kanon, který kromě zabíjení protivníků přinesl jedno velké vylepšení ohňostroje. Tuby naplněné prachem se už nemusely házet do ohně, ale šlo je vystřelovat do vzduchu. Kromě hlučné rány se lidé začali kochat i pěknou oranžovou explozí.

Lidé sledují ohňostroj, který se koná v Montrealu.
Ohňostroj, který se odehrává za Braniborskou bránou v Berlíně při novoročních...

To už se ohňostroj pomalu rozšířil z Číny dál. Do evropy jej měl ve druhé polovině 13. století přivézt italský obchodník Marco Polo. a právě Italové se na starém kontinentu stali opravdovými velmistry mezi ohňostrůjci a z explodujících rachejtlí vytvořili téměř umělecké představení. Záhy se od nich začali učit v německu, ve Francii i v anglii, kde byl hlavní mistr ohňostrojů za své zásluhy o pekelnou zábavu povýšen na rytíře.

A byli to zase Italové, kdo ve 30. letech 18. století přišel se zásadním zlepšovákem – do střelného prachu přidali stroncium nebo chlorid barnatý a obloha se rozjasnila zářivou červenou a zelenou. Pak přibyla žlutá, modrá a fialová a oslavy byly velkolepější než kdy dřív.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...