Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Z Britů bude národ tlouštíků, varuje studie

Zdraví

  10:19
LONDÝN - Až polovina britských mužů by mohla být v roce 2030 obézní v důsledku nedostatku tělesného cvičení, příliš kalorické potravy a stárnutí populace. Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborné revue Lancet, podle níž by mohlo přibýt i obézních Britek, i když poněkud méně.

Magazín Lancet věnoval v posledním čísle obezitě několik studií a zdůraznil, že vlády musejí proti tomuto problému dělat mnohem víc, včetně zdaňování nezdravých potravin.

V nejhorším případě by podíl obézních Britů vzrostl z nynějších 26 procent na 41 až 48 procent, u žen by nárůst byl z 26 na 35 až 43 procent.

Studie v Lancet se týkají i Spojených států a zaměřují se také na

11 milionů obézních

Pokud bude pokračovat nynější trend, přibude v Británii v příštích dvou desetiletích 11 milionů obézních dospělých a nadměrná váha bude postihovat 26 milionů Britů.

Ve finančních nákladech by to znamenalo dvě miliardy liber (55 miliard korun) navíc, tedy asi dvě procenta nynějších výdajů v britském zdravotnictví.

opatření proti růstu obezity. Vědci uznávají, že problém se týká celé společnosti od jednotlivců po výrobce, ale vlády musejí v boji s obezitou vést. V důrazném úvodníku Lancet tvrdí, že dobrovolná opatření potravinářského průmyslu nejsou nedostatečná.

Vědci se vyslovují v boji s obezitou pro vyšší zdanění nezdravých potravin a sladkých nápojů, pro omezení reklamy na tyto produkty a pro zavedení jednoduchých upozornění v podobě dopravních semaforů na obaly s potravinami. Podle Lancet by to ušetřilo peníze a zlepšilo zdraví lidí.

Zdanění nezdravých potravin
Vědci také prosazují programy, které by odrazovaly děti od přílišného sledování televize, podporovaly tělesné cvičení a zdravou výživu ve školách a pomáhaly rodinám s obézními dětmi.

"Bez prevence a omezení rizikových faktorů obezity budou jednotlivé zdravotnické systémy zahlceny," konstatoval Lancet v úvodníku. "Přesto jsou reakce vlády zatím zcela nedostatečné a spoléhají přespříliš na samoregulaci potravinářského průmyslu."

"Zatím se to vyvíjí tak, že lidé jsou pořád tlustší a nemocnější," řekl v televizním rozhovoru profesor z Oxfordské univerzity Klim McPherson, který koordinoval studie o obezitě. Kritizoval britskou vládu za to, že se zaměřuje jen na dobrovolné dohody s potravinářskými firmami. Ministři "jsou oslabeni svou ideologií" a příliš se obávají, že budou obviňováni, že zavádějí pečovatelský stát, řekl McPherson.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!