Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Z Miami se stala Mekka španělských telenovel

Magazín

  7:00
NEW YORK - Proslulé floridské letovisko Miami je stále přitažlivější pro tvůrce telenovel ve španělštině, kteří dosud natáčeli hlavně v zemích Latinské Ameriky. Zatímco před několika lety tu vznikaly dvě, nyní jich je pět.

Producenti tu loni utratili 40 milionů dolarů oproti 11,5 milionu ještě v roce 2009, napsal deník The New York Times. Lákají je sem možnosti amerického trhu, daňové úlevy, ale i stále početnější hispánská menšina ve Spojených státech.

ČTĚTE TAKÉ:

Telenovely dosud do země proudily hlavně z Mexika. Obyvatelé hispánského původu v USA ale podle producentů stále více chtějí sledovat seriály zobrazující jejich každodenní realitu. Důležitou příčinou rostoucího zájmu tvůrců telenovel o Miami je i stále horší bezpečností situaci v Mexiku sužovaném vleklou válkou mezi vládou a drogovými gangy. "Herci mi říkali, že nechtějí, aby jejich děti někdo unesl," říká Roberto Stopello, který má na starost tvorbu telenovel na stanici Telemundo.

Telenovely

Telenovely natáčené ve Spojených státech stejně jako jejich latinskoamerické protějšky ukrývají nějaké společenské poselství v hávu staromileckého melodramatu.

V USA jde o témata, která jsou charakteristická pro hispánskou komunitu, jako je například cukrovka, potřeba vzdělání či generační propast mezi španělsky mluvícími rodiči a jejich asimilovanými dětmi narozenými ve Spojených státech.

Telenovely se vysílají pět dní v týdnu, a vyžadují tak závratné natáčecí tempo. Jedna sezóna má 120 epizod a stojí kolem tří milionů dolarů, což jsou stejné náklady jako u jedné epizody běžného seriálu amerických televizních stanic. Na každé telenovele pracuje kolem 95 členů štábu a 25 herců.

Město je přitom díky telenovelám pro herce stále zajímavější. I pro ty, kteří by se chtěli prosadit celonárodně. Podle agenta Luise Balaguera si ve španělsky mluvených telenovelách mohou vybudovat základnu fanoušků, která jim pak může pomoci prosadit se i v produkcích amerických televizí. Mohli by tak následovat například Sofii Vergarovou, která je hvězdou populárního seriálu Taková moderní rodinka vysílaného i v Česku.

Mezi herce, kteří v Miami našli zaslíbenou zemi, je bývalá mexická miss Blanca Sotová. Bez úspěchu se snažila deset let prorazit v Hollywoodu. Po přestěhování do Miami pracuje deset hodin denně šest dní v týdnu. "Když přijdu do restaurace, tak mne najednou číšníci a další zaměstnanci poznávají a chtějí se se mnou vyfotit," pochvaluje si.

Daňové úlevy

Přesun natáčení do Miami produkcím umožnily štědré daňové úlevy. I tak je tu ale natáčení stále dražší než v Mexiku. Místní prostředí ale umožňuje do nekonečných seriálů zasazovat americké reálie, což pak přináší větší výdělky na reklamě. Postava v telenovele Eva Luna například pracovala v reklamní agentuře vytvářející kampaň pro automobilovou značku Buick.

Televizní stanice Univision na to pak navázala skutečné reklamy. Producentům na Floridě nahrává také hluboká krize na místním realitním trhu. Nemají díky ní nouzi o levné prostředí pro natáčení. Jedna z telenovel se tak například částečně natáčela v neobydleném luxusním domě na předměstí Miami.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle deníku The New York Times nyní město připomíná začátky Hollywoodu. Studia mají se svými hvězdami exkluzivní smlouvy a na rozdíl od střediska amerického filmového průmyslu tu zatím prakticky neexistují odbory. Herci tak často pracují deset hodin denně a scénáristé musejí každý den napsat 45 stránek.

Autoři: ,