Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Z popelnice do lednice aneb Jíst se dá všechno

Magazín

  14:17
Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak.

Freegani protestují proti nesmysluplnému plýtvání. V kontejnerech hledají nejen jídlo, ale také nábytek, oblečení či hračky.

A přesně o tomhle smutném fenoménu pojednává dokumentární film Valentina Thurna Z popelnice do lednice (Taste the Waste, Německo, 2011), který se stal diváckým hitem letošního festivalu Jeden svět. Diváci filmového serveru ČSFD.cz snímek ohodnotili 82 %.

"Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.

Na příkladech "odpadkové potápěčky" zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto," píše v průvodním textu distributora.

Pozoruhodný snímek Z popelnice do lednice se promítá ve čtvrtek 4. října od 19.00 v Paláci Langhans - Centru Člověka v tísni ve Vodičkově 37, Praha 1.

Následné diskuse o plýtvání potravinami, kvalitě potravin a freeganství se zúčastní antropoložka Karolína Pauknerová, která se zabývá materiální kulturou, novinářka a foodkritička Petra Pospěchová a další hosté.

Kdo jsou freegani:

Freegani jsou lidé kteří se rozhodli bojkotovat systém, ve kterém vzniká přebytek a oproti tomu jsou země, kde lidé hladovějí nebo umírají na nemoci zapříčiněné chudobou. Freegani jsou většinou také vegani, jídlo získávají nejen z popelnic, ale hlavně z kontejnerů u supermarketu a obchodů, kam se vyhazuje zboží s porušeným obalem nebo prošlým datem spotřeby. Nejedná se zde o žebráky, freegani protestují proti nesmysluplnému plýtvání. Je to odlišný politický, sociální a životní styl. Freegani také nepaběrkují jen jídlo - u popelnic a "konťasů" končí také nábytek, oblečení, hračky, nářadí a jiné předměty denní potřeby.

Autoři:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...