Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Za bydlení se dá v Německu platit i modlitbou. Žadatelé o byt však musí splnit tři podmínky

Magazín

  6:30
AUGSBURG - Za bydlení se dá platit různě, i modlitbou. Důkazem toho je nejstarší dosud fungující bydlení pro sociálně slabé v bavorském Augsburgu. Všichni jeho obyvatelé totiž mají povinnost denně odříkat trojici modliteb za zakladatele zařízení a středověkého magnáta Jakoba Fuggera. Za byt pak díky tomu dají necelé euro ročně.

Pohled na Augsburg. foto: autorReprofoto

Le Corbusier v Berlíně. Kolektivní bydlení je atraktivní i dnes

„Roční nájem je 88 centů (22,7 koruny),“ upřesňuje sumu Astrid Gablerová z nadace, která zařízení známé jako Fuggerei provozuje. „Jde o přepočet hodnoty jednoho rýnského guldenu, který jako platbu původně stanovil Fugger,“ vysvětluje nezvyklou výši nájemného.

K nájmu však nepatří jen roční poplatek 88 centů, ale také trojice modliteb, kterou musí každý ze zhruba 150 obyvatel denně odříkat. „Tyto tři modlitby jsou pevně dané, je to Ave Maria, Otčenáš a vyznání víry,“ říká Gablerová s tím, že je na svědomí každého, jestli tak skutečně činí.

„Jakob Fugger byl hluboce věřící člověk,“ poznamenává k tomu, proč jeden z nejbohatších lidí historie do zakládající listiny své nadace už v roce 1521 vepsal povinnost k modlitbám. Podle Gablerové věřil, že tím udělá něco dobrého pro svou duši.

Nebyl to ale jediný důvod, proč se zařízení pro potřebné rozhodl založit. „Viděl tehdy utrpení zdejších lidí. Viděl, že je potřeba něco udělat, protože řada rodin řemeslníků žila ve velké chudobě,“ říká Gablerová. Dnes je díky tomu poblíž centra Augsburgu k dispozici 67 oranžovohnědých řadových domků se 142 byty o průměrné velikosti 60 metrů čtverečních.

Pět set let staré podmínky

Podmínky, za jakých se vybírají obyvatelé klidného a rozlehlého areálu s množstvím zeleně, se za téměř 500 let jeho historie nezměnily. „Jsou tři podmínky. První je, že musíte být katolického vyznání. Další, že musíte být občanem Augsburgu, což neznamená, že zde musíte být narozen, ale je třeba, abyste tu několik let žil. Třetí podmínkou je, že musíte být potřebný,“ vysvětluje Gablerová, podle níž se splnění všech podmínek důkladně prověřuje.

O bydlení je díky příznivým podmínkám nájmu, k němuž si lidé sami hradí náklady na vodu nebo energie, i dobré atmosféře v areálu velký zájem, a žadatelé tak na přidělení místa většinou dva až tři roky čekají. Cílem nadace ale není, aby zde zůstali navždy. Ideálem je pomoci jim, aby se po nějakém čase zase dokázali postavit na vlastní nohy.

Za 4 eura (103 korun), a tedy několikanásobek zdejšího ročního nájmu, mohou areál Fuggerei navštívit všichni zájemci. Ročně jich je kolem 200.000. Na noc se ale prostory tohoto sociálního sídliště uzavírají jak pro ně, tak pro zdejší obyvatele. Každý z obyvatel, který se do areálu vrátí po 22:00, musí za vpuštění zaplatit 50 centů, za příchod po půlnoci pak platí jedno euro. Další ze zdejších zvláštních pravidel.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...