Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Záchranu života zvládne i školák, říká vrchní záchranář

Zdraví

  6:46
Pomoci zraněnému nebo nemocnému člověku dokáže úplně každý, stačí nevěřit nesmyslům, jako třeba o vytahování zapadlého jazyka, říká Marek Slabý, prezident Asociace zdravotních záchranných služeb ČR a ředitel Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje.

Záchranu života zvládne i školák foto: Shutterstock

LN Co by měl člověk udělat, když se stane svědkem krizové situace?
Každý člověk by si měl uvědomit, že poskytnutí první pomoci je tím nejzákladnějším, co může udělat pro svého bližního. Současně je poskytnutí první pomoci i povinností za podmínky, že zachraňující neohrozí sebe a pochopitelně i zachraňovaného. Smyslem laické první pomoci je hlavně rozpoznat ohrožení života nebo zdraví a včas zavolat profesionální pomoc. Dále je třeba si uvědomit, že jde o pár jednoduchých úkonů, které zvládne i dítě školou povinné, a často se tak úspěšně děje. Zachránce vůbec nemusí být v těsném kontaktu s krví nebo slinami zachraňovaného, čehož se řada lidí nesmírně obává. Laická první pomoc zahrnuje základní opatření, která lze provést bez specializovaného vybavení do příjezdu zdravotnické záchranné služby.

LN Co je důležité sdělit, když volám zdravotní záchrannou službu?
Hlavní je popsat, kde je zachraňovaný, tedy uvést adresu, kde se nacházíme, a pokud ji nevíme, tak nejbližší výrazný orientační bod, číslo silnice či odkud kam silnice vede. Pak je nutné popsat, co se zachraňovanému stalo, tedy zda je či není při vědomí, dýchá, nedýchá a podobně. Jak došlo k situaci, jíž jsem svědkem. Také je důležité uvést, zda je postižených více, například při dopravní nehodě. Jestli se jedná o muže, ženu, dítě. Zda jde o zdravého člověka nebo například někoho, kdo se dlouhodobě léčí s nějakými zdravotními problémy. Jsou-li informace podané smysluplně, je ihned vyslána na místo adekvátní posádka záchranné služby dalším operátorem a přijímající operátor poskytuje rady o první pomoci případně k zahájení neodkladné resuscitace do doby, než je problém vyřešen nebo přijede vozidlo záchranné služby. Naopak nemá smysl křičet na operátora, ať se hloupě neptá a hlavně pošle sanitku, nadávat mu, že neví, kde to je, když má mapu a v autech jsou navigace, že si platím zdravotní pojištění, tak ať drží zobák, a podobné zdržující zbytečnosti.

Při záchraně života jde o vteřiny. Mobil či triko pomohou záchranářům

LN Jaký největší nesmysl o první pomoci se mezi lidmi traduje?
Jedním z nejstrašnějších a bohužel také nejvíce zakořeněných mýtů je představa, že je zachraňovanému nutné vytáhnout zapadlý jazyk. Tento nesmysl je navíc nesmírně oblíben v mediálním světě, takže je za tento úkon prováděný opakovaně a za cenu zjevného a brutálního poškození zachraňovaného neustále někdo odměňován, chválen a jeho čin je prezentován ve všech televizích a na všech webech. Přitom to první, co má zachránce udělat, je zjistit, zda nedošlo k zástavě srdce, a pokud ano, tak zahájit nepřímou masáž srdeční. Ta skutečně může člověku zachránit život. Nesmyslů o první pomoci je bohužel více. Setkáváme se třeba s nebezpečným přenášením a převážením lidí s poraněním míchy. Nebo s tím, že si lidé na popáleniny přikládají tvaroh nebo různé masti, místo aby postižené místo chladili vodou. Nesmysl je také dávat člověku, který má bolesti na hrudi, studené obklady, místo toho musí být včas zavolána zdravotní záchranná služba.

LN Jak hodně se liší představy laiků o práci záchranářů od reality?
Typický záchranář v televizních seriálech je opálený krasavec nebo krásná žena s postavou modelky, kteří nosí přiléhavé kombinézy módního střihu, pochopitelně bez ochranných či reflexních prvků. Jejich zásahy jsou pak plné adrenalinu a odehrávají se během pouhých několika málo vteřin nejlépe hluboko pod vodou, vysoko v horách, ve vysoké rychlosti na dálnici nebo aspoň pod hrozbou zastřelení šíleným únoscem. Skutečnost je ale taková, že zdravotnický záchranář, řidič či lékař jsou profesionálové, absolventi zdravotních škol či lékařských fakult, kteří poskytují jasně definovanou zdravotní péči zcela normálním lidem v běžném denním životě a spolupracují přitom s odborníky z dalších oblastí – hasiči, policisty, pyrotechniky, psychology, psovody, horskou službou a podobně.

LN Co všechno musí obsáhnout práce lékaře u zdravotní záchranné služby?
Takový lékař musí mít záběr napříč celou medicínou od porodnictví po internu, neurologii a popáleninovou medicínu, traumatologii, intenzivní medicínu, resuscitaci a třeba oční nebo kožní. Záchranáři nejen že poskytují standardně profesionální přednemocniční neodkladnou péči při zástavě oběhu, těžkých poraněních, popáleninách, různých katastrofách, ale většinu jejich práce tvoří zásahy u zhoršení chronických onemocnění, při komplikacích onemocnění srdce, cév, plicních onemocnění a podobně. Jen významně menší část tvoří vysloveně rizikové bleskové zásahy plné adrenalinu.