Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Základem při běhání je pravidelnost. V počátku se soustřeďte hlavně na čas

Zdraví

  6:05
Vidíme je na lesních pěšinkách i silnicích, ve městech i vesnicích. Běžci. Mnozí vědí, co dělají, a nehazardují se zdravím. Ti ostatní zkoušejí, co zvládnou. V počátcích se soustřeďte spíš na čas než na kilometry, říká propagátor a trenér běhu, známý ultramaratonec Miloš Škorpil.

Základem při běhání je pravidelnost. foto: Shutterstock

Cestujte s LN
Historie olympiád - legendární výkony i politika v pozadí. Více >

Začátečníci ještě nemusí o žádné zvláštní sportovní výbavě uvažovat. „Prostě bych našel doma nejvhodnější oblečení na běhání. Člověk má být na běh oblečen tak, aby když vyjde před sportováním ven, pociťoval mírný chlad. Po pěti minutách běhu se zahřeje a bude cítit příjemné teplo. Pokud se oblékl komfortně, začne se nadměrně potit,“ upozorňuje Miloš Škorpil.

Důležité je zvolené tempo. To by mělo být takové, aby byl běžec schopen je v pohodě udýchat a nemusel v průběhu běhu zpomalovat. Rozeběhne-li se člověk příliš rychle a pak musí zpomalit, bude to znamenat nadměrné pocení.

Třicet minut na začátku stačí

Nad lepší výbavou se dá přemýšlet po třech čtyřech týdnech sportování. Je dobré koupit si funkční, tedy lehké a prodyšné oblečení, které zároveň dobře odvádí pot.

Nejčastěji provozované rekreační sporty v ČR

(převažují ty, kterým se lidé oddávají zejména v létě)

  • cyklistika
  • fotbal
  • volejbal
  • rekreační běh
  • plavání
  • tenis
  • badminton
  • inline
  • bruslení
  • florbal
  • hokej

Zdroj: průzkum internetového portálu SportCentral.cz

Pokud běžec amatér začíná, mnohdy neví, jak si odstupňovat dávky běhu. „Rozhodně by v začátcích neměl přemýšlet o tom, kolik naběhá kilometrů, případně se v tom snažit napodobovat kohokoliv, kdo už nějakou dobu běhá. Ideální je začít asi na 30 minutách volného běhu obden, případně indiánského běhu, tedy střídání volné chůze a volného běhu. A každý týden si přidávat pět minut – rozhodně ne víc!“ pokračuje Miloš Škorpil.

Doporučuje také pravidelnost, což je pro mnohé z nás asi z hlediska volného času nejtěžší dodržet. „Když nebudete běhat pravidelně, hrozí, že budete začínat stále znovu. Výkonnost se nebude posouvat a budete zklamaní.“ O tom, na jakém povrchu běhat, lze slyšet doslova legendy. Miloš Škorpil dodává, že nejvíce se doporučuje kvůli ochraně běžcových kloubů měkký povrch.

Na měkkém je běh náročnější

„Avšak běh po měkkém povrchu je daleko náročnější. Ve spojení s nedokonalým běžeckým stylem se může člověk spíše zranit než při běhu na pevném povrchu, jako je asfalt či zpevněné cesty. Já začátečníkům radím spíš asfaltové cestičky a zpevněné povrchy. Výjimkou je beton, který je tvrdý a běh po něm není skutečně žádný med,“ varuje Miloš Škorpil.

Obuv by si měl běžec vybrat takovou, ve které se nohy cítí nejlépe. V každém případě by ale měla být co nejméně přetechnizovaná a umožnit člověku aktivní práci chodidla, tedy nedělat nic za něj. „Ideální je začít v takovýchto botách běhat hned od začátku, kdy ještě neběhám velké dávky, neboť tím zpevňuji celý pohybový aparát. Navíc mi tyto boty pomáhají běžet technicky správně. Pokud jde o to, zda boty na silnici, nebo do terénu, u začátečníků spíš doporučuji objemové silniční boty,“ radí Miloš Škorpil.

Bez bot?

Představte si, že už máte něco málo naběháno a zúčastňujete se debat ostatních běžců. Od nich slyšíte některé rady, jejichž slepé uposlechnutí pro vás může znamenat riziko. Báječné prý je třeba běhat bosý.

Nejčastější letní úrazy dospělých a dětí

  • tržné rány a odřeniny
  • podvrtnutý kotník
  • pohmoždění dolní končetiny
  • pohmoždění horní končetiny
  • vymknuté klouby horní končetiny

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

„Já bych bosý běh doporučil, ale s mírou, tedy na krátké vzdálenosti,“ hodnotí Miloš Škorpil. Běh naboso obecně velmi prospívá našim chodidlům, ale jsou při něm zapojovány jiné svalové skupiny než při standardním běhu. Zvlášť když člověk běhá v technických botách a spíše skáče, než běží. Když je pak sundá a běží bosý, může se běžec snadno zranit.

Úrazy tedy také mohou přijít. Co ale s nimi? Postavit se k problému „chlapsky“ a rozběhat to? „To je velmi individuální. Každopádně bych běhání dal pár dní volno a pak zkusil, jestli to stačilo. Pokud by i tak problém přetrvával, rozhodně bych zašel za lékařem,“ doporučuje Miloš Škorpil.

Výkonnostní limity při běhání podle jeho slov neexistují. „Emil Zátopek taky nebyl nijak bohem nadaný běžec, a jak to uměl. Limity si určujeme sami tím, co jsme běhání ochotni dát,“ uzavírá Miloš Škorpil.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!