Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zánět dásní nepodceňujte. Bakterie se mohou dostat až do ledvin, varuje veterinářka

Magazín

  5:45
Jaké psy postihují problémy s dásněmi nejčastěji? Jak se tvoří zubní kámen a na co si dát pozor, pokud podobné obtíže trápí vašeho psa? „První čeho si majitelé většinou povšimnou je zvýšení zápach z dutiny ústní. Postupně se přidává neochota psa kousat tvrdou potravu, krvácivost dásní, slinění, bolestivost na dotek a změna chování,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz MVDr. Erika Košíková z veterinární ordinace Madridská.

Jak se bránit nemocím u zvířecích mazlíčků? foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

Lidovky.cz: Čím je zánět dásně u psů způsoben?
Záňet dásňe je zposoben nadměrným množením bakterií v dutině ústní. Bakterie jsou přítomny vždy i u zdravých zvířat, ale pokud dojde k ulpívaní zbytků potravy na zubech a v mezizubních prostorách, mají škodlivé druhy bakterií ideální podmínky pro své působení. Vytváří se zubní plak, který můžete vidět na zubech jako žlutý a ještě měkký povlak. Časem tento plak ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. V případě, že se stav zanedbá, vzniká paradontóza až ztráta zubů.

Lidovky.cz: Jak se mu dá předejít?
Jelikož tvorba zubního kamene postihuje především miniaturní a malé plemena psů, je vhodné je od šteněte navykat na pravidelné čištění zubů kartáčkem. Bohužel žádné žvýkací tyčinky nebo ústní vody mechanické čištění nenahradí, jsou jen doplňkem dentální hygieny. K dispozici jsou i přípravky s obsahem mořských řas, které přidáním do jídla nebo vody změkčují zubní plak, napomáhají tak jeho lehčímu odstranění a zpomalují množení bakterií. Samozřejmostí by měla být i každoroční prohlídka u veterináře a v případě potřeby domluva na odborném ošetření zubů a parodontu. Pokud došlo k vytvoření zubního kamene, ten je možné odstranit jedině mechanicky srpkem nebo ultrazvukem, zde už kartáček nepomůže.

Lidovky.cz: Měly by se psům čistit zuby, nebo to nutné není?
U psů, kteří tvorbou plaku a kamene trpí, je čištění nutností, pravidelná hygiena a péče výrazně zlepší stav dásní i zubů. Ideální je denní čištění, nejlépe večer. Na trhu je velké množství kartáčků a past přímo pro psy, žvýkacích tyčinek nebo dentálních granulí, kterými můžete čištění podpořit. S trochou trpělivosti a formou hry můžete na čištění navyknout i dospělého psa.

Lidovky.cz: Jak mohu poznat, že psa zánět dásní trápí?
První čeho si majitelé většinou povšimnou je zvýšení zápach z dutiny ústní. Postupně se přidáva neochota psa kousat tvrdou potravu, krvácivost dásní, slinění, bolestivost na dotek a změna chování.

Lidovky.cz: Jak probíhá léčba?
Základem léčby je odstranění veškerého zubního kamene ultrazvukem a vyleštění zubní skloviny, zuby uvolněné ze zubního lůžka nebo postižené silnou paradontózou je nutné vytrhnout. V případě zánětu se podávají antibiotika.

Lidovky.cz: Mohou se bakterie z dásní/tlamy dostat i do těla zvířete?
Ano, zubní kámen a zánět dásní není totiž problém estetický, ale především zdravotní. Kromě bolesti a dyskomfortu zvířeti způsobují i řadu dalších onemocnění. Bakterie se dostávají do krevního oběhu a zanáší se do životně důležitých orgánů jako jsou ledviny, srdce, játra nebo klouby. Způsobují záněty a poškozování daných orgánů a narušují imunitní procesy v těle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!