Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zelený čtvrtek připomíná poslední večeři Ježíše a symbolicky se myjí nohy

Magazín

  16:47
PRAHA - Křesťané dnes slaví Zelený čtvrtek, den připomínající poslední večeři Ježíše s apoštoly. V katolických kostelech v celé republice se dnes odehrají slavnostní mše se symbolickým mytím nohou, přijímáním "pod obojí způsobou" a vzpomínkou na Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě.
Poslední Večeře Páně - ilustrační foto.

Poslední Večeře Páně - ilustrační foto. foto: ČTK

Například v Praze v Chrámu sv. Víta povede ranní obřad Zeleného čtvrtku kardinál Miloslav Vlk, večer se na stejném místě uskuteční mše na památku Večeře Páně.

Katoličtí kněží obnovují své kněžské závazky. Mše při svěcení olejů, kterou dnes biskupové slouží v katedrálách společně s kněžími diecéze, zdůrazňuje sílu a význam jejich společenství.

Obřad umývání nohou, při němž vpodvečer katoličtí kněží při bohoslužbě připomínající Večeři Páně symbolicky poslouží vybraným mužům, naznačuje službu a lásku Kristovu.

V protestantských sborech se dnes konají modlitební setkání a pašijová čtení. Pašije jsou v bibli zachycením posledních dnů a hodin Ježíše Krista, zaznamenáním jeho utrpení a ukřižování. To si pak křesťané s velkou vážností připomínají na Velký pátek.

"Velikonoční večeře byla slavena v židovském národě každé Velikonoce už od 13. století před Kristem na památku zázračného vysvobození celého národa z egyptského otroctví, s působením Kristovým dostaly tyto svátky zcela nový obsah," uvedl kněz Bohumil Kolář na stránkách České biskupské konference (ČBK). Židé slaví každoročně v čase blízkém křesťanským Velikonocím svátek Pesach.

Při poslední večeři Kristus s apoštoly dlouho hovořil, řekl jim, že v pátek bude ukřižován a pak vstane z mrtvých. Dal jim důležité pokyny pro jejich budoucí působení. Ustanovil hlavní křesťanskou bohoslužbu, která se koná dodnes, doplnil na webu Kolář.

Po Zeleném čtvrtku následuje Velký pátek, připomínka dne, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Na Bílou sobotu v podvečer se pak slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání.

V liturgickém roce začíná velikonoční okruh Popeleční středou, po níž následuje 40denní postní doba a pak Svatý týden. Slavnostním vzkříšením začíná 50 dnů doby velikonoční, nejprve je to 40 dnů do svátku Nanebevstoupení Páně a pak deset dnů, které završí svátek Letnic neboli Seslání Ducha Svatého či Boží hod svatodušní. Ten zakončuje velikonoční okruh.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč