Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemi má zachránit gravitační traktor

Věda

  14:30
Život na Zemi možná zachrání gravitační traktor, který odkloní nebezpečný asteroid daleko od naší planety. O tom, jaký přínos měly vesmírné cesty raketoplánů do vesmíru a jaký je běžný den astronauta na vesmírné stanici, se v magazínu Pátek Lidových novin rozpovídal Antonín Vítek z Akademie věd.

Astronaut Ron Garan na robotické paži opravuje raketoplán Atlantis ve volném vesmíru foto: Reuters

Končí třicetiletá éra vesmírných pendlů, "technických zázraků, ale ekonomických propadáků". V očích mnohých z těch, kteří sledovali odpočítávání posledního letu raketoplánu Atlantis, byly slzy.

Nefalšovaný důvod k slzám ale má hlavně 27 tisíc lidí, kteří zastavením projektu přijdou o práci.

ATLANTIS DOSEDL NA ZEM

Sny lidstva o dobývání vesmíru narazily na ekonomickou realitu. Nebo nás už kosmos nevzrušuje? To se rozhodně nedá tvrdit o Antonínu Vítkovi z Akademie věd ČR. O letech do vesmíru toho u nás asi nikdo neví víc než tenhle malý muž s velkými brýlemi.

Společná fotografie posádek raketoplánu Atlantis a vesmírné stanice ISS

Doprava zásob do vesmíru je nesmírně drahá. Každé kilo vyneseného nákladu stojí přibližně 20 tisíc dolarů. Astronauti na mezinárodní vesmírné stanici si tak v luxusu rozhodně nežijí.

Místo zubního kartáčku používají speciální žvýkačku, myjí se pomocí malých navlhčených ručníků a pijí vlastní recyklovanou moč. Strava astronautů se prý už hodně podobá té pozemské. Je však bezpodmínečně nutné, aby se nic nedrobilo.

"Není myslitelné, že byste si ukrojila krajíc, pečivo nepřichází v úvahu," říká Vítek. "Drobečky totiž, na rozdíl od pozemského domova, kde mi manželka vždycky vynadá, že jsem nadělal na podlahu, ve vesmíru na podlahu nespadnou. Prostě poletují."

Kapitán Atlantisu Chris Ferguson lepí na stěnu stanice ISS emblém poslední mise raketoplánu do vesmíru

Planetku odtáhne vesmírný traktor

Kromě netušených možností v rozvoji vědy ale vesmír představuje také hrozbu. "Je téměř stoprocentně pravděpodobné, že jednou za deset milionů let Zemi zasáhne tak velký asteroid, že způsobí globální katastrofu," říká Vítek.

A apokalyptický scénář může přijít poměrně brzy. "Víme, že existuje pravděpodobnost, zhruba jedna ku třem tisícům že v roce 2036 se se Zemí srazí planetka Apophis." Kdyby asteroid zasáhl například střední Evropu, vymazal by celé Česko.

Astronautka Sandy Magnusová v zásobovacím skladu raketoplánu Atlantis

I pro takový případ kolize však vědci vymysleli krizový scénář. Naši planetu by měl zachránit takzvaný gravitační traktor.

"Do blízkosti planetky by se navedla sonda, vyrovnala by rychlost v nějakém vhodném směru a letěla s ní. A neustále zabraňovala svému pádu na planetku tím, že by zapínala motory - vlastně by se tak od ní odtahovala," vysvětluje Vítek.

K ZEMI SE BLÍŽÍ ASTEROID

Gravitační silou by tak "vesmírný traktor" dokázal měnit rychlost planetky, která by výsledně minula zeměkouli o tisíce kilometrů.

Rozsáhlý rozhovor s popularizátorem kosmických letů najdete v magazínu Pátek Lidových novin