Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč polévka kysne?

Věda

  6:22
Kysnutí je jednou z variant fermentace neboli kvašení. V případě polévky jde o nežádoucí jev, jiné potraviny by bez tohoto procesu naopak vůbec nevznikly. Na otázku odpověděla RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Krkonošské kyselo foto: CzechTourism

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Zkysnutí lze tedy předcházet tím, že se snažíme polévku udržet sterilní - nabíráme z ní jen čistou naběračkou (kterou neolizujeme), nenecháváme zbytečně dlouho hrnec otevřený, ale rychle ho zakryjeme pokličkou, případně polévku krátce převaříme. Na druhou stranu je třeba říci, že obdobný proces kvašení (fermentace) se používá i záměrně kvůli prodloužení trvanlivosti potravin. Tak vzniká např. kysané zelí, kefír, jogurty, ale fermentovat se dají třeba i masné výrobky.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...