Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zeptali jsme se vědců: Liší se různé alkoholické nápoje svou škodlivostí?

Pro srovnání vyjděme z toho, že vypijete stejné množství čistého ethylalkoholu v odlišných nápojích – například v pivu, vínu nebo destilátech. Co tedy bude škodlivější? Na otázku odpověděla docentka RNDr. Markéta Martínková, Ph.D. z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

10. 11. 2015 3:48

A zase ten nepritel alkohol. Muj doktor kvitoval s povdekem, ze piju asi 2L rumu mesicne. Take vas senator-profesor Nevimjaksejmenuje, vysvetloval na TV blahodarne ucinky MIRNEHO piti, asi 1/2 L vina na den ci ekvivalent v likerech.

0 0
možnosti

10. 11. 2015 9:06

dva litry je málo. ráno a večer panáka - jako dezinfekci. to jsou cca 3 litry měsíčně. ovšem rum, pokud tím myslíte ten tuzemský bramborový destilát, to je ohavnost.

0 0
možnosti

1. 11. 2015 9:00

Etylalkohol poškozuje hlavně mozek. Což z článku nevyplývá. Jistěže regenarační schopnost napravuje škodící účinky alkoholu, ale je to o míře pití. Může být pití ve velmi malém množství i zdraví prospěšné, ale v zásadě jde o podlehnutí příjemným prožitkům. Nebýt jich, pak by o alkohol zájem nebyl nikdy žádný.

Ono užít si málo je zdravé. Toužit po neustávající blažené náladě, rušení stresů v životě alkoholem, to je cesta jen a pouze k závěrečnému utrpení, které to přinese. Velmi si vážím lidí, kteří dokázali i celoživotně abstinovat, když došli k poznání, že je alkohol nenávratně ničí. On totiž ničí nejen je, ale i jejich blízké a budí k nim odpor i cizího okolí. Návrat k normálu je ďábelsky těžký. Proto mají můj obdiv ti, kteří to dokáží.

0 0
možnosti

1. 11. 2015 8:51

Je vcelku zbytečné neustále rozjímat, co je a co není škodlivé. Chlastání je škodlivé vždy, pití alkoholu v normální míře není škodlivé vůbec, tedy pokud jste zdraví. A je lhostejno, jaký druh alkoholu pijete, podmínkou je, aby byl kvalitní. Já sice dávám přednost vínu, ale čas od času panáček dobré domácí pálenky neuškodí. Ale to opravdu jen vyjímečně. A pálení slivovice patřilo vždy k českým a moravským tradicím. To až v poslední době se koná honba na domácí palírny, kde se pálí jen výhradně pro vlastní potřebu. Domácí pálení destilátů je běžné v Itálii nebo Francii a oni si ji nenechají nikým vzít. U nás pronásledují nýmandy a velké ryby, okrádající stát o miliardy na daních byly, dost dlouho, mimo pozornost celníků. Tak to bývá.

0 0
možnosti

Š. Apolen

13. 11. 2015 23:50

Domácí pálení alkoholu bylo běžné i u nás, někde víc, někde méně. Přinášelo totiž navíc potěšení ze zakázaného ovoce. To jak je známo, vždy nejlépe chutná.

0 0
možnosti