Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Může kafrový olej způsobit záchvat a křeče?

Věda

  5:51
V rozhlasové dramatizaci podle knihy Dítě číslo 44 je zmíňen účinek intravenózní aplikace kafrového oleje na vyslýchané: Měl by způsobit záchvat a křeče. Je to reálné? Může kafr způsobit něco takového (v jakém množství)? Na otázku odpověděl RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D., z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Kafr, terpen z rostliny Cinnamomum caphora, patří skutečně mezi křečové jedy. foto: Prirodovedci.cz

Ano, je to možné. Kafr, terpen z rostliny Cinnamomum caphora, patří skutečně mezi křečové jedy. Místně dráždí, překrvuje, způsobuje palčivost a pak mírnou necitlivost.

Při intravenosní injekci (olejový roztok kafru se ale podává intramuskulárně, tedy do svalu a nástup účinku je pomalejší a delší) se rychle vstřebává, ale rychle se i vylučuje plícemi (dechem) a močí (jako glukuronid).

Léčebně se podává maximálně 0,5 g. Za toxickou dávku se považují 2 g kafru, dávka 7 g už může být smrtelná. Otrava se projevuje pocitem horka v celém těle, vzrušeností, neklidem, nemožnost koncentrace, dále křečemi až bezvědomím. Při prudké otravě je otrávený velmi excitovaný, strhává ze sebe šaty, tančí, křičí, dostává epileptické záchvaty.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.