Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Žloutenky po dovolené přibývá. Většina pacientů se nakazí na cestách po Česku

Zdraví

  12:43
Počet pacientů se žloutenkou u nás v posledních letech roste. Důsledky tohoto onemocnění však mohou být u každého nemocného jiné.
Injekce - ilustrační foto

Injekce - ilustrační foto foto: Shutterstock

V létě se často hovoří o žloutence typu A, které se přezdívá nemoc špinavých rukou a jejíž epidemie se nyní šíří na jihu Moravy. „Lidé se domnívají, že tato nemoc souvisí zejména s cestováním do exotických zemí,“ říká docentka Vilma Marešová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce. „Ve skutečnosti se většina pacientů nakazí na dovolené v tuzemsku.“

Naštěstí tato nemoc obvykle nezanechává trvalé následky a je celkem dobře léčitelná. Mnohem dramatičtější průběh mívají žloutenky typu B a C. Díky moderní medicíně se však už rýsují nové možnosti, jak nakaženým pomoci.

Infekční žloutenku způsobují viry, které napadají jaterní tkáň. Existuje pět základních typů onemocnění, které se liší způsobem přenosu viru i průběhem nemoci. Nejčastějším viníkem epidemií bývá žloutenka typu A. Počet nových případů se ve světě ročně pohybuje kolem miliónu, skutečné číslo může být však podle odborníků až desetkrát vyšší.

Česká republika patřila až donedávna k středně postiženým zemím. V poslední době však počet nemocných narůstá, přestože je u nás k dispozici vakcína, která proti ní poskytuje spolehlivou ochranu. Ale zdaleka ne všichni Češi ji využívají. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny stoupl počet pacientů se žloutenkou typu A za tři roky o 81 procent. Pouze třetinu onemocnění si přivezou ze zahraničí cestovatelé, zbývající pacienti se nakazí v tuzemsku.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Hepatitida na jižní Moravě může řádit ještě rok
  • Nakažení o své nemoci často vůbec nevědí
  • Lék na žloutenku už má své nástupce
  • Ochladí nás oblečení z plastu
Autor: