Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Změnu pohlaví podstoupí v Česku až 60 lidí

Zdraví

  15:05
PRAHA - Operační změnu pohlaví podstoupí v Česku ročně 50 až 60 lidí. Od první české operace z roku 1942, kdy šlo o přeměnu ženy v muže, podstoupilo tento zákrok podle zástupce přednosty Sexuologického ústavu Iva Procházky už víc než tisíc Češek a Čechů.
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zpočátku to byli jednotlivci, do desítek ročně stoupla čísla před 20 lety. Na světě první mediálně známou operaci provedli v roce 1952 dánští lékaři, muže změnili v ženu, ale už ve 20. a 30. letech se operovalo s různým úspěchem v Německu.

"V Česku ročně 50 až 60 lidí jde ke komisi, dokončí proces schválení a operace je provedena," řekl Procházka. Výskyt transsexualismu je 0,1 na 100 000 obyvatel. Porucha vzniká kombinací vrozených dispozic s hormonální nerovností na počátku těhotenství, kdy se v mozku formují centra pro pohlavní identitu. K transsexualitě nelze vychovat a nelze ji vyléčit.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle údajů Transfóra žije v Česku až 30 000 lidí, které lze mít do té či oné míry za transsexuály. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje transsexualismus za psychickou chorobu, pod kódem F 640 se skrývá porucha, kdy se muž narodí v těle ženy, a i když má prsa a dělohu, cítí se být mužem, a naopak žena se narodí v těle muže a cítí se být ženou, i když má penis.

Francie jako první na světě ustoupila před dvěma lety od hodnocení transsexualismu jako psychické poruchy. Podle Procházky se ale tato porucha nějak zařadit musí, jen tak mohou české zdravotní pojišťovny operační přeměnu zaplatit. Proto se Česko řídí doporučením WHO.

Procházkovi spíše vadí to, že transsexualismus má stejnou diagnózu při čekání na operaci i po ní. I když už člověk má občanský průkaz s novým jménem a změněným rodným číslem a k lékaři jde jen pro předpis na hormony, je veden pod původní diagnózou transsexuála.

Změna jména

Část lidí s poruchou pohlavní identity operaci nechce, stačila by jim prý jen úřední změna jména. V Česku to ale bez operace nejde. V řadě zemí tuto možnost mají, takže se stává, že muž s dělohou porodí dítě.

V Česku se při změně do fyzické podoby muže odstraní děloha s vaječníky a prsa, ale ne vždy se vytvoří nový penis, protože funkci v sexu stejně neplní. Při změně do fyzické podoby ženy se zvětší prsa a odstraní penis, který se rovnou využije pro vytvoření pochvy. Přeměna se dělá postupně několika operacemi. Zvětšení prsou si pacienti platí, vše ostatní hradí zdravotní pojišťovna. Lidé si doplácejí jen na hormony.

Reformní zákony o zdravotních službách přinesly od letošního dubna změny i transsexuálům. Žádost posuzuje centrální komise na ministerstvu zdravotnictví, platnost rozhodnutí je dva roky. Dřív rozhodovaly komise na ředitelstvích nemocnic a platnost rozhodnutí byla neomezená.

Hormonální léčba a komise

Než se člověk dostane až před komisi, prověřuje se, zda o přeměnu opravdu stojí. Následuje rok hormonální léčby a další alespoň rok v nové roli, třeba muž nosí ženské šaty. Problém bývá s reakcí okolí.

Až do médií se dostal před deseti lety případ Jaroslavy Brokešové, která po přeměně nebyla přijata do armády, i když v přijímacích testech uspěla. Řekla, že od té doby se přístup společnosti zlepšil. Má práci v dopravním podniku a snaží se zapadnout do většinové společnosti. "Já se s většinovou společností shodnu, je zajímavé pozorovat to, jestli se většinová společnost shodne se mnou," shrnula.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!