Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Změny chování či agresivita. Jak poznáte, že kočku bolí klouby?

Magazín

  6:34
Vrozený reflex dělá z kočky skvělou akrobatku. K tomu jí ještě dopomáhá její pružnost, robustní kostra a speciální struktura vnitřního ucha (sídlo rovnováhy) a mozečku, který zajišťuje koordinaci pohybů a udržování rovnováhy. Během pádu se kočka ve vzduchu rychle otočí, aby lépe přistála.

Broušení drápků foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Předtím, než se dotkne země, narovná tlapy a vyhrbí hřbet, aby utlumila pád. Naopak, pokud padá z malé výšky, může se stát, že nebude mít dost času na otočku a může se velmi vážně zranit. I proto jsou onemocnění pohybového aparátu čím dál častějším jevem, se kterým se setkávají mnozí chovatelé koček.

Mezi symptomy onemocnění kloubů patří zejména:

  • bolesti při pohybu
  • ztuhlost kloubů a obtížnější pohyb zejména po delším odpočinku
  • otoky kloubů
  • neochota ke hrám, neochota skákat
  • citlivost na chlad a počasí
  • změny chování – zvýšená nervozita, deprese nebo i agrese

Kloubní onemocnění u koček může mít více různých příčin. Příčinou může být trauma, infekce, vývojová vada (např. dysplazie) aj. Mezi nejčastější kloubní onemocnění koček patří osteoartróza, progresivní polyartritida, artritida způsobená infekcí caliciviru, a bakteriální artritida.

Osteoartróza

Zhoršení pohyblivosti způsobené bolestmi kloubů je způsobeno osteoartrózou, která má často souvislost s onemocněním ledvin a močových cest. Osteoartróza je degenerativní kloubní onemocnění, které obvykle začíná poškozením chrupavky, v dalším průběhu narůstá a rozšiřuje se na ostatní součásti kloubu, kosti, vazy a vazivové pouzdro, až dojde k deformaci kloubu a částečné nebo úplné ztrátě jeho funkce.

Mezi hlavní příznaky artrózy patří místní bolestivost postiženého kloubu, později jeho ztuhlost, kulhání, celková ztuhlost především po období delšího klidu (ranní ztuhlost) nebo po námaze, omezení celkové pohyblivosti kočky, neochota k pohybu, otoky.

Kočka na stromě (ilustrační foto)

Rozvoj osteoartrózy je u koček nejčastěji podmíněn vrozenými či získanými chybnými postaveními kloubů, stárnutím a výživou bez dostatku látek vyživujících kloubní chrupavku. Artróza nepostihuje pouze starší jedince, ale může se projevit i u velmi mladých jedinců. Zde je rozvoj artrózy často podmíněn genetickými predispozicemi, špatným vývojem zapříčiněným nevhodnou výživou nebo nevhodným zatěžováním pohybového aparátu. Se zvyšujícím se věkem se onemocnění zhoršuje, a pokud zůstává neléčené, výrazně negativně ovlivňuje celkový zdravotní stav, kvalitu života a velmi často je příčinou zkrácení aktivního věku kočky.

Progresivní polyartritida

Progresivní polyartritida je zánětlivé onemocnění postihující najednou více kloubů. Obvykle postihuje mladé a středně staré kočky, více pak kocoury. Kočky vykazují sníženou ochotu k pohybu, klouby jsou oteklé se sníženou pohyblivostí. V některých případech se mohou vyskytovat opakované horečky, ztráta chuti přijímat potravu a otoky mízních uzlin. Progresivní polyartrida vyžaduje léčbu protizánětlivými prostředky, v pokročilých stádiích se podávají i kortikosteroidy a léky potlačující imunitní reakce organismu.

Artritida způsobená calicivirovou infekcí

Calicivirus je virus způsobující onemocnění dýchacích cest, kromě toho však může být příčinou zánětů kloubů, které mají za následek bolestivost a kulhání. Respirační příznaky mohou a nemusejí být přítomny, často se objevuje horečka a snížená chuť přijímat potravu. Onemocnění většinou samo brzy odezní bez trvalých následků.

Bakteriálně vyvolaná artritida

U koček je častou příčinou zánětu kloubu trauma způsobené kousnutím nebo jiným poraněním. Kloub následkem traumatu a infekce oteče, je bolestivý a kočka může výrazně kulhat. Stav je často doprovázen celkovou horečkou a sníženou ochotou k příjmu potravy. Časem se může zánět rozšířit až na kost. Protože produkty zánětu mohou velmi rychle způsobit další degeneraci postižené tkáně a rozvoj osteoartrózy, je nutná co nejrychlejší léčba a potlačení zánětu.

Možnosti léčby kloubních onemocnění koček

Primárním cílem léčby všech typů kloubních onemocnění je utlumit bolest – pomocí nesteroidních antiflogistik – a dále zamezit dalšímu poškozování kloubního systému, normalizovat narušený metabolizmus a složení mezibuněčné hmoty, utlumit odbourávání chrupavkové substance, zlepšit výživu a podpořit obnovu postižených tkání. Těmto požadavkům vyhovují pro své specifické ovlivňování metabolizmu chrupavky tzv. chondroprotektiva - látky pozitivně ovlivňující a stabilizující chrupavku.

Nejvýznamnějšími chondroprotektivy jsou kolagenní peptidy, extrakt z Boswellie Serrata a glykosaminoglykany - chondroitinsulfát a glukosaminsulfát. Tyto látky mají pozitivní účinky v procesu osteoartrózy, zlepšují fyzikálně-mechanické vlastnosti kloubní chrupavky, obnovují kloubní funkci, snižují bolestivost a zvyšují kloubní pohyblivost.

Kortikosteroidy, nesteroidní antirevmatika a analgetika

Nesteroidní antiflogistika mají rychlý protizánětlivý účinek a přináší okamžitou úlevu od bolesti. Jejich podávání je proto velmi výhodné především v akutním stadiu onemocnění. Nepostihují však příčiny onemocnění a jejich dlouhodobé užívání mnohdy patologický proces ještě urychluje, neboť je spojeno s výskytem různých vedlejších účinků. Pouhé odstranění bolesti vede obvykle k tomu, že nemocná kočka dále své klouby přetěžuje a tím chorobný proces ještě zhoršuje. Při injekčním podávání kortikosteroidů dochází také k okamžité úlevě, současně však kortikosteroidy způsobují ničení chrupavky, zastavují proces proteosyntézy až na 6 měsíců a tím pádem neumožňují hojení a obnovu postižených tkání. Jejich efekt je navíc pouze krátkodobý (2 - 3 týdny).

Chondroprotektiva = kloubní chrupavku ochraňující látky

Nejvýznamnějšími chondroprotektivy jsou kolagenní hydrolyzát a glykosaminoglykany - tj. chondroitinsulfát a glukosaminsulfát, které patří do skupiny látek SYSADOA, což jsou látky pomalu působící na projevy osteoartrózy. Tyto látky mají pozitivní účinky v procesu osteoartrózy, zlepšují fyzikálně-mechanické vlastnosti kloubní chrupavky, obnovují kloubní funkci, snižují bolestivost a zvyšují kloubní pohyblivost. Na rozdíl od kortikosteroidů a nesteroidních antiflogistik nemají chondroprotektiva bezprostřední analgetický účinek, ale efekt nastupuje se zpožděním 3 - 5 týdnů.

Po vysazení však jejich pozitivní efekt přetrvává 2 - 6 měsíců. Nemají žádné vedlejší negativní účinky a lze je s úspěchem a bez obav používat dlouhodobě i jako prostředek prevence.

Kolagenní peptidy ovlivňují metabolizmus buněk kloubní chrupavky i kosti a podporují syntézu fyziologického typu kolagenu. Kolagenní peptidy zvyšují syntézu kloubního kolagenu o 100 %. Podmiňují mechanické vlastnosti chrupavky, především její pevnost a pružnost. Zabraňují dalšímu úbytku chrupavek, zlepšují hybnost a zmírňují bolestivost. Zvyšují hustotu kostní tkáně a umožňují lepší vazbu minerálních látek.

Kočka

Glykosaminoglykany mají význam i při onemocnění močových cest. Kromě pozitivního účinku na tkáně pohybového aparátu mají také velmi příznivý účinek na tkáně močového traktu, neboť pomáhají tvořit ochrannou bariéru na sliznicích močových trubic, která chrání tyto citlivé tkáně před bakteriemi a mechanickým poškozením způsobeným močovými kamínky. Podávání chondroitin a glukosaminsulfátu je proto velmi vhodné i v případě onemocnění dolních močových cest koček a jako prevence těchto potíží.

Výše uvedená chondroprotektiva naleznete například v přípravku Chondrocat® Biosol. Ten obsahuje kolagenní peptidy, chondroitinsulfát, glukosaminsulfát, taurin, vitamin C, vitamin E, selen, mangan, beta-karoten a biotin tj. komplex biologicky aktivních látek pozitivně ovlivňujících regenerační procesy v kloubních, šlachových a vazivových tkáních, zvyšujících kloubní pohyblivost a omezujících bolestivost kloubů v klidu i při pohybu.

Kromě léčby prostřednictvím nesteroidních antirevmatik a chondroprotektiv lze kloubní onemocnění ovlivnit i dalšími faktory.

Důležitá je kontrola hmotnosti postižené kočky. Nadváha ještě zvyšuje zatížení namáhaných kloubů a urychluje degenerativní procesy. Kontrola hmotnosti výrazně zvyšuje úspěšnost další léčby všech kloubních onemocnění.

Kočka potřebuje teplo

Pravidelný pohyb jednak pomáhá redukci hmotnosti kočky a dále významně pomáhá prokrvování a tím výživě postižených tkání. I když přinutit kočku k pohybu může být obtížné, pomoci mohou např. nové hračky. Kočka by však neměla být nucena k častým a prudkým doskokům. Obtížný může být pohyb z a do schodů, v tomto případě je vhodné uzpůsobit prostředí tak, aby tento pohyb byl minimalizován.

Vhodné je zajistit kočce dostatečné teplo. Chlad a vlhko často výrazně zhoršují příznaky všech kloubních onemocnění. Teplo příznivě působí na zdravotní stav artrózou postižených kloubů a je vhodné poskytnout kočce možnost trávení odpočinku na teplém, slunném místě. Využít lze i elektricky nebo chemicky vyhřívaných deček nebo pelíšků.

V mnoha případech mohou být velmi užitečné masáže a fyzikální terapie. Vhodná jemná masáž okolí postiženého kloubu uvolňuje svalstvo, napomáhá prokrvování a výživě postižené oblasti. Některé kočky mají masáže v oblibě, jiné si na lidské dotyky příliš nepotrpí. Důležité je nikdy nezpůsobovat bolest. Prospěšný pro uvolnění svalů může být i teplý ručník na postižené krajině.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!