Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Znáte svou krevní skupinu? Zjistit ji můžete i sami

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny.

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny. foto: Shutterstock

Doporučujeme
Krevní skupinu si nevybíráme, je naším dědictvím po obou rodičích. Řada lidí ani v dospělosti netuší, jaká krev jim vlastně koluje v žilách. K čemu je taková informace dobrá? Měli by se o ni pacienti aktivně zajímat?
  6:39

Na některých sportovních akcích chce organizátor po účastnících, aby na druhou stranu startovního čísla zapsali také svou krevní skupinu. Na kovovém štítku, který nosí na krku nebo ruce, ji mívá vyrytou zástup automobilových závodníků, vojáků i obyčejných lidí. Podle lékařů to není nutné. I v akutním případě, kdy by byla transfuze nezbytná, se krevní skupina podle české legislativy prověřuje.

Nemluvit a nehýbat se. Domácí měření krevního tlaku má svá pravidla

„Pro běžný život není znalost krevní skupiny důležitá. V situaci, kdy je nezbytná pro záchranu zdraví či života, funguje v českém zdravotnictví systém, pomocí něhož je podrobná znalost krevně skupinových znaků konkrétní osoby vyšetřena a ověřena,“ říká primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Eva Tesařová.

I kdyby přišel do brněnské nemocnice darovat krev člověk a svoji krevní skupinu měl vyrytou na destičce ze zlata, nic to podle jejích slov na postupu detailních testů nemění.

Omyl si lékaři nemohou dovolit

Pokud by totiž pacientovi s rozsáhlým krvácením byla podána nesprávná krevní transfuze, to znamená s odlišnou krevní skupinou, ale i Rh-faktorem, napáchala by více škody než užitku. Přišly by těžké komplikace, které by dotyčného mohly stát život.

Z toho důvodu se při větších plánovaných operacích doporučuje autotransfuze, kdy se pacientovi před zákrokem odebere potřebné množství jeho vlastní krve, aby byla jistota, že ji tělo přijme. V nejnaléhavějším případě, kdy se bojuje o vteřiny, mohou zdravotníci využít univerzální skupinu 0, již může obdržet kdokoliv.

Krevní skupiny

Před větší plánovanou operací se pacientovi odebere potřebné množství jeho vlastní krve, aby byla jistota, že ji tělo přijme

Celosvětově je nejčastější krevní skupina 0, ale v České republice převažuje skupina A, následovaná nulou. krevní skupina je popis vlastností červených krvinek jedince, přesněji řečeno sacharidů a proteinů na jejich buněčné membráně. Nejdůležitější z krevních systémů jsou aB0 a rh (v něm antigen rhD, dříve označovaný rh-faktor; název odkazuje na primáta druhu makak rhesus, u něhož byl poprvé objeven).

Většina z nás si pod pojmem krevní skupina představí některé z označení A, B, AB či 0, tak jak je v roce 1901 objevil Karl Landsteiner ve Vídni a jen o něco později český neurolog a psychiatr Jan Janský. Případně ještě přívlastek pozitivní nebo negativní podle Rh-faktoru, dnes správněji označovaného RhD-antigen.

„Tak si krevní skupiny představuje laik. Je to ale jen malá část světa krevních skupin, kde dnes už známe kolem tři sta padesáti různých znaků ve třiceti pěti systémech krevních skupin. U mnohých z nich se vyskytují variantní a slabé formy, takže na lidských červených krvinkách lze nalézt více než pět set větších či menších odlišností, tedy struktur, nazývaných odbornou terminologií antigeny krevních skupin,“ vysvětluje Martin Písačka, vedoucí Referenční laboratoře pro imunohematologii v Ústavu hematologie a krevní transfuze Praha, pracoviště pro řešení složitějších případů krevních skupin.

Dárcům se znalost hodí

Znalost laické krevní skupiny, tedy charakteristiky v systému AB0 a pozitivity či negativity, je podle Písačky důležitá spíš pro dárce krve. Pokud chtějí darovat krev, mohou na webových stránkách blízkých transfuzních stanic, na takzvaném krevním barometru, zjistit aktuální potřebu té které krevní skupiny.

Krevněskupinové znaky člověka jsou závislé na jeho příslušnosti k lidské rase. Indoevropané mají jiné rozvrstvení krevních skupin v populaci než Asiaté, indiáni nebo Afroameričané. V České republice je nejčastější krevní skupinou typ A, následuje typ 0. Naopak nejméně Čechů disponuje krevní skupinou AB. Osmdesát procent české populace má Rh-faktor pozitivní.

Gayové v USA nesmí doživotně darovat krev. Změní to nový návrh?

„Jiná situace je například u Číňanů, kteří jsou RhD pozitivní ve více než devětadevadesáti procentech,“ zmiňuje primářka Eva Tesařová. Pro lidi cestující do asijských zemí to znamená vyšší míru nebezpečí, neboť tu jsou zásoby Rh negativní krve minimální.

Zastoupení krevních skupin v tuzemské populaci pak kopíruje množinu potřebných dárců dané krve i příjemců transfuze. Pro někoho tak může jeho krevní skupina představovat častější pozvánky k odběrům, pro jiného naopak obtíže.

„Pro příjemce transfuze, pokud mu chybí nějaký často se vyskytující znak a má proti němu protilátky, to může znamenat komplikace při zajištění potřebných transfuzí. Nedávno jsme například k operaci pro pacientku s protilátkou anti-Vel organizovali přesmezinárodní registry odběry a dovoz vzácných krví ze Skandinávie, Švýcarska a Německa,“ popisuje Písačka.

Typ RhD-antigenu hraje významnou roli v porodnictví – pokud otěhotní RhD negativní žena s RhD pozitivním mužem a dítě zdědí RhD pozitivní antigen otce, dojde mezi matkou a dítětem k nesourodosti Rh-faktorů s možnými závažnými důsledky. Pak může být v krajním případě nutné novorozenci vyměnit krev transfuzí.

„Problém může být v situaci, kdy má těhotná žena protilátky proti znakům, které nesou krvinky jejího dítěte. Naštěstí při současné kvalitě laboratorní diagnostiky a péče o tyto rizikové těhotné je možné toto nebezpečí včas rozeznat a komplikacím zabránit,“ uvádí Martin Písačka.

Vyšetření za pár set korun

Pokud toužíte znát svoji krevní skupinu, vyšetření provádí laboratoře transfuzních stanic nebo hematologickotransfuzních oddělení. U dárců krve, příjemců transfuze, těhotných žen a novorozenců ho pokrývá zdravotní pojištění. Ostatní musejí uhradit poplatek v řádu stokorun, cena se pohybuje přibližně od 200 do 700 korun. Na trhu je rovněž volně dostupný test pro domácí použití, stojí 400 korun.

Podle lékaře Písačky se ale lidé po své krevní skupině nepídí. „V naší laboratoři to není příliš často, jen několikrát do roka, což představuje méně než jedno procento všech vyšetření,“ říká.

Stejnou zkušenost má přednosta I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marek Trněný, ani jeho se pacienti na krevní skupinu hojně neptají. Zato mu kladou jiné otázky. „Mám dostatek krvinek? Jsou v pořádku? Sráží se mi dobře krev? Nesráží se mi moc? Proč se mi tvoří modřiny? To jsou jen příklady otázek, s nimiž se setkáváme. Poměrně jednoduchým vyšetřením můžeme na tyto otázky odpovědět,“ popisuje profesor Trněný s tím, že pravidelné vyšetření krve by mělo patřit mezi základní principy péče o vlastní tělo.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...